Agresivní texty písní vyvolávají násilné myšlenky

Písně s násilnými texty vyvolávají ageresivní myšlenky a emoce, naznačuje nová americká studie. Výsledky tohoto výzkumu vyvracejí dosavadní domněnku, že hudba vzbuzující násilné představy uvolňuje nastřádanou agresivitu…

Písně s násilnými texty vyvolávají agresivní myšlenky a emoce, naznačuje studie, kterou provedli američtí výzkumníci mezi vysokoškolskými studenty a kterou nedávno publikoval odborný časopis Journal of Personality and Social Psychology.

Výsledky tohoto výzkumu vyvracejí dosavadní všeobecnou domněnku, že hudba vzbuzující násilné představy – jako například rap nebo rock – pomáhají ventilovat agresivní myšlenky a tím snižovat agresivitu posluchače. O studii informuje internetový server New Scientist.

Tým výzkumníků z Iowa State University uskutečnil celkem pět testů na vzorku 500 studentů. Výzkumníci během testu přehráli skladby skupin jako jsou Beastie Boys, Cypress Hill a Run DMC.

Aby zjistili skutečný účinek agresivních textů, pustili studentům násilné i nenásilné skladby od téže skupiny. Vědci zároveň rozlišovali rozdílné dispozice agresitivy u jednotlivých studentů.

Častější asociace slov s násilným významem

Poté následovala série psychologických testů. Studenti měli například uvádět asociace se slovy, které mohou mít jak agresivní tak neagresivní význam – například skála, zvíře nebo tyč. Studenti, kteří byli vystaveni násilným textům, si mnohem častěji vybavovali a uváděli slova s agresivním významem.


DÁLE ČTĚTE:
Violent song lyrics increase aggression\\

Účinky násilných textů se projevily i v jiných úkolech. Studenti měli doplňovat chybějící písmena ve slovech. Ti, kteří byli ovlivěni násilnými texty, například mnohem častěji doplňovali do zadání „h-t“ písmeno „i“ (hit=udeřit) než například „a“ (hat=klobouk) nebo „o“ (hot=horko).

Přestože testování probíhalo jen krátce, vědci se domnívají, že poslouchání hudby s agresivními slovními motivy může mít na lidskou psychiku dlouhodobý účinek, může vést k vývoji agresivnější a kontroverznější osobnosti.

„Agresivní myšlenky mohou ovlivnit vnímání sociálních vztahů, mohou tyto vztahy 'zabarvovat' do agresivního tónu,“ říká pro NewScientist Craig Anderson, vedoucí výzkumného týmu. „Poslouchání agresivních textů neuvolní nastřádanou agresivitu, jak se mnoho odborníků domnívá,“ dodává Anderson. Upozorňuje také, že vliv na lidskou psychiku mají i jiná média – agresivní pozadí mají i televizní pořady nebo počítačové hry.

(ivb) (mka), www.Zdravi.Euro.cz, 6.5. 2003

Ohodnoťte tento článek!