AIDS centra mohou od příštího roku léčit HIV zcela novým lékem

AIDS centra mohou od příštího roku začít léčit lidi s HIV zcela novým přípravkem Stribild. Pokud moderní léčbu doporučí odborníci v některém ze sedmi AIDS center a schválí ji revizní lékař, zdravotní pojišťovna ji uhradí.

Při příležitosti Světového dne boje proti AIDS 1. prosince to řekl ČTK mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý.

Kdy pacienti začnou nový lék dostávat, závisí podle něj už jen na tom, kdy firma lék do ČR dodá. Mělo by to být „v prvních měsících roku“.

Podle informací lékového ústavu je Stribild v ČR registrován, nemá ale stanovenou úhradu z veřejného zdravotního pojištění a není o ni ani podána žádost. Úhrada pacientům s HIV je podle mluvčí ústavu Lucie Šustkové iniciativou největší pojišťovny a dá se předpokládat, že ostatní pojišťovny se připojí.

Mluvčí třetí největší České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová ČTK řekla, že lék nehrazený z veřejného zdravotního pojištění hradí pojišťovny individuálně po posouzení revizním lékařem, pokud jde o jedinou možnost léčby.

V ČR bylo od počátku sledování v roce 1986 do konce letošního září potvrzeno 2063 nakažených, zemřelo 198. Infikovaných trvale přibývá, zhruba 80 procent nákaz se přenese pohlavním stykem.

„Počet klientů VZP infikovaných virem HIV rok od roku stoupá. Loni jich bylo již 1181 a pojišťovna za ně vydala přes 183 milionů korun. Náklady na léčbu rostou, například v roce 2011 byly ve srovnání s loňskem o 26 milionů nižší,“ uvedl Tichý.

Stribild vyrábí americká firma Gilead Sciences spjatá se jménem světoznámého českého chemika Antonína Holého. Přípravek je čtyřkombinací léčiv elvitegravir, cobicistat, emtricitabin a tenofovir disoproxil fumarat. Lék zabraňuje zapojení DNA viru HIV do DNA hostitele, tím i šíření infekce v těle. Ani tento lék ale nedokáže zcela vyléčit infekci HIV a i při jeho užívání trvá riziko přenosu HIV na jiné osoby pohlavním stykem nebo infikovanou krví.

Předpokládané náklady VZP na roční léčbu Stribildem pro jednoho pacienta jsou podle Tichého srovnatelné s cenou stávající terapie. Pro kolik klientů VZP bude potřeba, nelze v tuto chvíli s jistotou říct.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!