Alkohol snižuje produkci mateřského mléka

Tým amerických vědců z sledoval na malém vzorku kojících žen působení alkoholu. Zjistil, že ve dnech, kdy matky pily alkohol (množství odpovídající dvěma
skleničkám vína denně), tvořilo se jim výrazně méně mléka než ve dnech, kdy abstinovaly…

Informuje o tom server BBC News.

Autoři článku, který otiskl časopis Journal of Clinical Endokrinology and Metabolism, upozorňují, že alkohol blokuje uvolňování oxytocinu a prolaktinu – hormonů, které jsou zodpovědné za tvorbu mléka.

„Tyto výsledky vyvrátily mýtus, že konzumace alkoholu je pro tvorbu mléka prospěšná,“ uvedla Julie Mennellová, vedoucí výzkumného týmu.

„Tato informace je pro ženy velmi důležitá. Pokud matka pije alkohol jen proto, aby zlepšila kvalitu či kvantitu mateřského mléka, pak by měla vědět, že taková úvaha je zcela lichá,“ řekla Mennellová.

Další články z rubriky GYNEKOLOGIE

Průběh a výsledky studie

Ženy, které se účastnily studie, byly matky dětí ve věku od dvou do čtyř měsíců. Výzkumníci jim jeden den podali pomerančový džus s obsahem alkoholu, následující dny ženy dostaly samotný džus.

Po konzumaci alkoholu klesla hladina oxytocinu v průměru o 78 procent, zatímco prolaktin vystoupil o 336 procent. Tvorba mléka se tak zpomalila a celkové množství mléka bylo nižší.

ZDROJ:

Alcohol 'bad for breastfeeding'

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!