Americký sen české zdravotní sestry – 2. díl

Česká zdravotní sestra Tereza Drábková popisuje své zkušenosti z USA. Ani poté, co si uchazeč vyřídí pracovní povolení, nemá vyhráno. Čeká ho totiž nekonečný boj s americkými vzdělávacími institucemi. Český vzdělávací systém se od toho amerického dost podstatně liší…

(1. díl seriálu čtěte ZDE.)

Boj s úřady

„Zatímco zkušenosti Heleny Vaňkové a moje z praxe na jednotlivých odděleních ve Spojených státech i v České republice jsou odlišné, úskalí procedury nezbytné k získání americké licence jsou podivuhodně shodná.

Pro práci zdravotní sestry americké úřady vyžadují několik zkoušek: CGFNS – test z ošetřovatelství, TOEFL – test z anglického jazyka, TSE – test z mluvené angličtiny, NCLEX-RN státní zkouška amerických sester. Heleně se podařilo vše dotáhnout do konce, narozdíl ode mne. Můj příběh nepřekročil hranici CGFNS.

Do USA jsem vycestovala na J-2 visa, se kterými můžete v USA legálně pracovat. Plán spočíval v tom, že zde uplatním své vzdělaní a budu pracovat jako zdravotní sestra, v USA velmi dobře finančně ohodnocená profese (od $23/hodinu).

Nejdříve je nutné zažádat o pracovní povolení, tzn. poslat zdůvodňující dopis, kopii pasu a J-2 visa, a samozřejmě poplatek $120. Místní úředníci si dávají lhůtu na vyřízení až 3 měsíce.

Mezitím můžete tak akorát přešlapovat od okna ke dveřím a zpět, protože bez Employment Authorization Card (EAC – pracovní povolení) nezískáte Social Security Number (SSN, obdoba našeho rodného čísla) a bez SSN prakticky neexistujete, tudíž zapomeňte na zařizování dalších věcí.

Perlička: bez EAC nesmíte vykonávat žádnou činnost, za kterou by druzí mohli být placeni, to znamená i volunteering (dobrovolná činnost) je také ilegální.

Moje představa, že nastoupím do nemocnice nejprve zadarmo, abych se přiučila, tedy vzala záhy za své.

Bez pracovního povolení není možné si domluvit ani schůzku s hlavní sestrou. Ukousat se doma nudou při čekání na všechna povolení je ale povoleno

UŽITEČNÉ ODKAZY:
Commision on Graduates of Foreign Nursing Schools (CGFNS)

Termíny nejbližších zkoušek CGFNS

Zkouška General Educational Development Testing Service (GED)

V březnu, po třech dlouhých měsících jsem ve schránce objevila obálku s vytouženou EAC. Celý další den jsem sice strávila ve frontě, ale alespoň mám zažádáno o SSN. O tři dny později získávám devítimístné číslo a už existuji!

Začátkem dubna jsem se objednala na pohovor u hlavní přijímací sestry v jedné z velkých nemocnic – UPMC (University of Pittsburgh Medical Center), které jsem předložila všechny své drahocenné dokumenty (EAC, SSN, maturitní vysvědčení, diplom z Vyšší zdravotnické školy s vysvědčením o absolutoriu, oddací list).

Ještě že jsem měla vše přeložené z Prahy (stálo mě to 3600 Kč). Získala jsem pozici Nurse Intern, která je určena pro sestry v zácviku po dobu 2 měsíců po absolvování studia na zdravotnické škole.

Vedení nemocnice mi schválilo můj plán získat mezinárodní zkoušky CGFNS (Commision on Graduates of Foreign Nursing Schools). Tato organizace pro zahraniční sestry poskytuje zkoušky jen třikrát za rok a pouze v některých městech USA a Evropy, takže doprava a ubytování v hotelu vám tento výlet samozřejmě prodraží.

Uzávěrka přihlášek vyprší čtvrt roku před datem zkoušky, tudíž první příležitost jsem už nestihla. Podala jsem si tedy přihlášku na listopad.

Její vyplnění, upozorňuji, stojí nervy. Xkrát vypisujete své veškeré údaje (pomalu take číslo bot, dioptrie, velikost podprsenky), dále přikládáte dvakrát foto pasové velikosti (ve fotoateliéru ale dělají nejméně čtyři za $20), kopie všech přeložených dokumentů a z kreditní karty se vší bolestí převedete registrační poplatek $295.

V druhé části přihlášky máte napsat, které školy jste absolvovali. Vedení školy musí vyplnit počet vyučovacích hodin předepsaných předmětů a formulář zasílají zpět přímo CGFNS. Správně ho jako žadatel nesmíte vidět.

Ovšem zkuste na české střední zdravotnické škole sehnat v době letních prázdnin někoho kompetentního s razítkem a vládnoucího angličtinou, který se bude vašemu formuláři věnovat několik hodin a ještě ho na účet školy zašle v nejkratší možné lhůtě kurýrní službou do Spojených států, to vše bez nároku na honorář pro sebe či školu.

Vše jsem nicméně s pomocí dobře instruovaných přátel zařídila, provedla, zalepila, poslala.

Život plyne dál, já se probírám testovými otázkami, chodím do práce, ve které se seznamuji a snažím se pochopit některé nesmyslnosti jinak zcela fungujícího systému zdravotnictví. Samá pravidla, příkazy, blokovaní, bezpečnostní kontroly.

3. díl – čtěte v pondělí

Tereza Drábková, www.Zdravi.Euro.cz

terezadrabkova@hotmail.com

Ohodnoťte tento článek!