Američtí vědci doporučují při operaci kýly spíše tradiční metodu

Vědci z univerzity v Utahu, radí, aby zejména při první operaci kýly byl použit tradiční postup. Druhý tábor chirurgů ale trvá na tom, že laparoskopie je lepší a provází ji méně komplikací…

NEW YORK – Pacientům, kteří podstoupili operaci kýly tradiční metodou, při níž se otevírá břišní dutina, hrozí menší riziko, že se jejich problém bude opakovat, než těm, kteří jsou operováni laparoskopicky. Vědci z univerzity v Utahu, kteří tento problém studovali, radí, aby zejména při první operaci kýly byl použit tradiční postup. Druhý tábor chirurgů ale trvá na tom, že laparoskopie je lepší a provází ji méně komplikací.

To nelze takto jednoznačně preferenčně říci, komentoval informaci amerických kolegů přednosta chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Motol a přední český odborník na operace tříselné kýly docent Jiří Hoch.

Laparoskopie je metoda, při níž se neprovádí klasický řez, ale do těla jsou vpichem zavedeny nástroje, které operatér drží v ruce a vlastní výkon sleduje na monitoru. Při tomto způsobu vznikají jen malé ranky, zatímco otevřená operace žádá několik centimetrů dlouhý řez. Laparoskopie znamená menší bolest a rychlejší zotavení pacienta.

Vědci v Utahu porovnávali 834 otevřených a 862 laparoskopických operací tříselné kýly. Po dvou letech se u těch, kdo podstoupili laparoskopický zákrok, problém opakoval v deseti procentech a v 39 procentech se objevily komplikace. U pacientů po klasické operaci se kýla znovu opakovala v pěti procentech a komplikace ve 33 procentech, konstatují vědci, ale neuvádějí konkrétnější příčiny tohoto jevu.

Podle docenta Hocha se nedá říci, že by právě první operace kýly měla být klasická. „U tříselných kýl volíme metodu v závislosti na klasifikaci. Při méně závažném postižení užíváme otevřenou operaci, při větším operujeme laparoskopicky. Rozhodování nesouvisí s tím, zda je operace kýly první nebo

opakovaná“ řekl.

Doktorka Leigh Neumayerová, která výzkum v USA vedla, doporučuje, aby u mužů, kteří jdou na první operaci kýly, byla zvolena otevřená operace. U pacientů, kteří už mají kýlu operovanou, zatím nelze podle ní dát jednoznačné doporučení.

Doktor David Stoker ředitel univerzitní nemocnice v Severním Middlesexu ale poukazuje na to, že mnohé další studie dospěly k závěru, že laparoskopie je lepší.

„Moje osobní zkušenost a taky zkušenost většiny mých kolegů provádějících laparoskopické operace je, že počet komplikací je srovnatelný, většinou je jich méně,“ řekl.

Skupina odborníků už v roce 2001 doporučovala, aby lidé, u kterých se tříselná kýla objevila poprvé, byli operováni spíše tradiční metodou. Laparoskopii doporučovali spíše u pacientů, u nichž se kýla obnovila nebo se vyskytla na obou stranách. Lékaři tehdy tvrdili, že se touto radou nebudou řídit, protože otevřenou operaci ve srovnání s moderními metodami považovali za „barbarský“ způsob, píše zpravodajský server BBC News.

Obecně platí, že čím zkušenější operatér provádí laparoskopii, tím nižší je pravděpodobnost, že se problém obnoví, uzavírají svoji úvahu vědci z Utahu.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!