Američtí vědci tvrdí, že objevili klíč ke slyšení

Hlavním faktorem normálního slyšení je protein TRPA 1, který se nachází uvnitř ucha. K tomuto závěru dospěli američtí vědci. Jejich hypotéza je odpovědí na dosud otevřenou otázku po způsobu převodu zvuků v nervové impulzy, které posléze interpretuje mozek. Američtí vědci si myslí, že jejich objev by mohl pomoci při vývoji postupů pro léčbu hluchoty…

NEW YORK –

Tým z Harvard Medical School v Bostonu tvrdí, že při převodu zvuků v nervové impulzy má zásadní úlohu protein TRPA1, který je na vláscích sluchových buněk. O objevu, který učinili na zvířatech, píší odborný časopis Nature a server BBC News.

Je známo, že zvukové vlny procházejí uchem až k bubínku a rozkmitají ho. Toto kmitání převádějí tři kloubně spojené kůstky (kladívko, kovadlinka a třmínek) na předsíňové okénko, které předává pohyb podobný vlnám do kostěného hlemýždě. V něm jsou tisíce vláskovitých buněk, které podnět přivádějí k nervům.

Dosud se nevědělo, jak přesně tyto mikroskopické vláskovité útvary ve vnitřním uchu převádějí zvukové vlny v elektrické signály, které jsou vedeny do mozku.

Doktor David Corey s týmem tvrdí, že hlavní úlohu má při tom protein TRPA1, který je na vrcholcích vláskovitých buněk. Bez něho by buňky podle nich nebyly s to jako odpověď na vibrace generovat elektrické signály.

Corey uvedl, že objev ještě musí být potvrzen. Podotkl však, že by mohl otevřít nové cesty ke zkoumání vrozené hluchoty.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!