Anabolické steroidy: dokonce i malá dávka ohrožuje imunitu

Australští vědci zjistili, že anabolické steroidy oslabují přirozenou obranyschopnost organismu. Imunitní systém může ohrozit i množství odpovídající padesátině dávky, kterou někteří sportovci užívají. Šestitýdenní studie sledovala učinek anabolik na skupině čtyřiadvaceti atletů z různých zemí…

Australští vědci zjistili, že anabolické steroidy oslabují přirozenou obranyschopnost organismu. Imunitní systém může ohrozit i dávka odpovídající padesátině dávky, kterou někteří sportovci užívají. Informoval o tom internetový server BBC.

Dobrovolníci, kteří se podrobili testům na Univerzitě Southern Cross, pociťovali také některé změny v osobnosti – především nižší schopnost empatie. U osob užívajících steroidy přitom dochází právě ke zvýšené agresivitě.

Šestitýdenní studie sledovala učinek anabolik na skupině čtyřiadvaceti atletů z různých zemí. Na začátku studie se dobrovolníci účastnili série atletických závodů. Cílem bylo změřit jejich výkony, sílu, rychlost a výdrž.

Dobrovolníci byli rozděleni do dvou skupin. Sportovci z první skupiny dostávali injekce s anabolickým steroidem na bázi testosteronu (v poměru 3.5 miligramu látky na kilogram tělesné hmotnosti týdně), druhé skupině bylo podáváno placebo. Studie byla dvojitě zaslepená.

Anabolické steroidy podle očekávání zvýšily výkon atletů, ale nikoliv bez vedlejších účinků. Efektivita makrofágů byla přitom u osob, kterým byly podávány steroidy, snížena o 20 procent.

„Poprvé jsme ukázali, že androgenické anabolické steroidy mají vážný dopad na určitou část imunitního systému lidského těla,“ uvedl vedoucí výzkumu doktor Robert Weatherby.

ZDROJ:

'Sports' drugs even more damaging**

**

www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!