Australští vědci potvrdili užitečnost larev při čištění ran

Larvy mohou pomoci při čištění obtížně se hojících ran tím, že požírají mrtvou tkáň. Prokázala to studie týmu australských vědců z lékařské univerzity v Sydney v čele s Alvinem Chamem…

SYDNEY –

K tomuto účelu se používají speciálně vyšlechtěné, sterilní larvy. Možnost jejich nasazení má význam především pro pacienty trpící cukrovkou a kardiovaskulárními nebo plicními chorobami, pro něž časté operace představují dodatečné nebezpečí.

„Larvy mohou podávat lepší výkon, protože chirurgové se mohou spoléhat na jejich oči, když jde o odstranění odumřelé tkáně,“ uvedl Cham ve studii. Larvy podle něj požírají pouze mrtvou tkáň a mohou prý dokonce zastavit sněť.

„Larvová terapie“ se vyznačuje tím, že nezatěžuje ani tak pacienty, kteří nic nevidí a cítí jen lehké šimrání, jako spíš personál, který se na to alespoň občas musí dívat. Tato terapie není zcela nová.

Hojně se používala již ve dvacátých a třicátých letech minulého století při ošetřování infikovaných ran, především u pacientů trpících hnisavým zánětem

kostí, nebo tuberkulózou kostí. Pak tato terapie ustoupila do pozadí v důsledku rozšíření antibiotik.

V posledních letech ovšem takzvaná biochirurgie zažívá znovu rozmach. V odborné literatuře z posledních let se uvádí, že nasazení larev bývá obzvláště úspěšné u infikovaných ran měkkých částí, u komplikovaných zlomenin, u takzvané diabetické nohy, což je označení zahrnující celou škálu postižení – od rizikových faktorů až po sněť, a u bércových vředů.

Při biochirurgii se používají larvy much rodu Calliphorina, které jsou dlouhé jeden až dva milimetry. Uvádí se, že 200 larev stráví denně až 15 gramů odumřelé tkáně.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!