Australští vědci se snaží vyvinout vakcínu proti melanomu

Nemocným, kteří trpí melanomem, bude možná již za pět let sloužit očkovací látka, kterou vyvíjejí australští vědci. Oznámila to vláda australského státu Queensland. Testy na pacientech v posledním stadiu choroby prý ukázaly účinnost vakcíny…

BRISBANE – Nemocným, kteří trpí melanomem, bude možná již za pět let sloužit očkovací látka, kterou vyvíjejí australští vědci. Oznámila to vláda australského státu Queensland. Testy na pacientech v posledním stadiu choroby prý ukázaly účinnost očkovací látky.

Vláda sdělila, že nynější série testů je poslední. „Nová léčba možná bude s to zabránit smrti tisíců lidí,“ uvedl queenslandský premiér Peter Beattie, který o práci vědců bude informovat účastníky lékařské konference ve Washingtonu.

Queensland má vůbec nejvyšší míru výskytu melanomu v Austrálii a jednu z nejvyšších ve světě. Podle odborných údajů se v tomto státu melanom objevuje u každého 25. obyvatele.

Vedoucí vědeckého týmu Chris Schmidt uvedl, že poslední fáze testů se týká 200 osob z Queenslandu, které onemocněly rakovinou, a že výsledek bude znám za pět let.

Melanom je nejzhoubnější typ kožní rakoviny, v ČR na něj umírá přibližně 300 lidí ročně.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!