BBC: Transplantační medicína čelí nedostatku lékařů

Jen málo mladých lékařů v Británii má zájem o práci transplantačního chirurga. To způsobuje kritický nedostatek pracovních sil v oboru. Shodli se na tom zástupci britského ministerstva zdravotnictví, představitelé NHS a zástupci pacientských organizací…

Jen málo mladých lékařů v Británii má zájem o práci transplantačního chirurga. To způsobuje kritický nedostatek pracovních sil v oboru. Shodli se na tom zástupci britského ministerstva zdravotnictví, představitelé Národní zdravotní služby (NHS) a pacientských organizací během rozhlasové diskuse BBC.

Lékaři se obávají, že nedostatek zájmu o tento obor může způsobit značné komplikace. Pokud budou chybět kvalifikovaní chirurgové, nemocnice nebudou moci použít darované orgány a budou muset odkládat životně důležité operace.

Direktiva o přesčasové práci

Podle zpravodaje BBC je tento problém nejmarkantnější u transplantací ledvin. Specialistů v tomto oboru je zoufale málo.

Protože darované orgány musejí být použity okamžitě, jsou tito lékaři často voláni k nečekaným případům. Pracují mnoho hodin přesčas, v noci i o víkendech. Taková praxe je však v rozporu s evropskou direktivou o přesčasové práci. Vedení nemocnic proto musí hledat nové pracovní síly.

Účastníci rozhlasové diskuse se shodli na tom, že je třeba zvýšit platové ohodnocení lékařům, kteří jsou voláni k nečekaným případům. Dále požadují, aby se menší transplantační jednotky sloučily do větších center, což by umožnilo větší flexibilitu při rozpisu služeb.

DÁLE ČTĚTE:
'Crisis' in organ transplant jobs
Kvůli penězům se rozpadá elitní lékařský tým na transplantace.
Na transplantaci čeká osm set pacientů

Problémy v IKEM

Podobným problémům čelí také pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). Letos na jaře média přinesla informaci o tom, že se rozpadá elitní lékařský tým na transplantace.

Přední chirurgové, kteří transplantují játra, ledviny nebo slinivku, začali v únoru podávat výpovědi. „Neplatí přesčasy ani těm nejlepším,“ řekl jeden z lékařů MF DNES.

V debatě na intranetových stránkách nemocnice se tehdy objevily i tyto poznámky: „Za chvíli tu nikdo nezůstane. To nikomu nevadí, že odcházejí kvalifikovaní lékaři?,“ napsal jeden ze zaměstnanců IKEM.

Někteří z lékařů přešli do pražské Ústřední vojenské nemocnice. Například Miroslav Ryska, který který loni v červnu uskutečnil v zemi první transplantaci jater od živého dárce, je nyní primářem chirurgického oddělení ÚVN.

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!