Boj o vládu nad DRG? Pojišťovny slibují více veřejných dat

Ačkoli se ministerstvu zdravotnictví nepodařilo uzákonit vznik tzv. národního referenčního centra pro úhrady za diagnózy, v současné době bojují o výsadu stát se jím dvě skupiny různých subjektů..

Parlamentem dosud neprošel návrh MZ, aby toto centrum vzniklo v Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví, nicméně se vedení resortu pokouší v IPVZ referenční centrum pro DRG úhrady „udržet“ formou změny statutu IPVZ.

To se ovšem nelíbí zdravotním pojišťovnám, jež společně se Svazem soukromých nemocnic mezitím založily „vlastní“ centrum pro DRG prostřednictvím zřízení zájmového sdružení právnických osob. Pojišťovny mají rovněž v úmyslu začlenit do zpracovávání dat v tomto „konkurenčním“ centru i soukromou firmu a další subjekty.

Zakladatelé tohoto centra nicméně uvedli, že se nebrání dohodě s MZ, jež by vyloučila nynější duplicitu iniciativ v oblasti DRG úhrad. Pojišťovny už připravily pro nemocnice návrhy smluv, podle nichž by jim platily formou stávajících paušálů už jen z 95 procent a pět procent plateb by šlo přes skupiny diagnóz.

Na tiskové konferenci ředitelé několika pojišťoven (VZP, Hutnická pojišťovna a pojišťovna Metal – Aliance) deklarovali ochotu zavést do úhrad prostřednictvím DRG větší transparentnost a zároveň začít zveřejňovat více údajů o nemocnicích ve vztahu ke kvalitě péče.

Zároveň však poukázali na to, že publikaci informací o jednotlivých lůžkových zařízeních se možná podaří prosadit až v rámci soudního sporu.

Vladímíra Bošková, www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!