Britští lékaři operovali srdce dálkově ovládaným robotem

chirurgové

Britští lékaři uskutečnili první operaci srdeční arytmie s pomocí dálkově ovládaného robota. Úspěšný zákrok podle nich znamená, že pacienti by nyní mohli být léčeni „na dálku“ doktory v jiných městech nebo dokonce jiných zemích.

Lékař Andre Ng, který ve středu uskutečnil operaci na univerzitní klinice v Leicesteru, aniž by byl přítomen na operačním sále, říká, že všechno šlo velmi dobře a nerovnoměrný srdeční rytmus sedmdesátiletého pacienta byl během hodiny upraven do normálu.

„Překonali jsme svá vlastní očekávání a dosáhli jsme toho, co jsme si stanovili, ve velmi dobrém čase,“ dodal Ng.

Robotická chirurgie se stává běžnější v bohatých zemích a je možné ji použít pro pacienty trpící celou škálou nemocí od rakoviny čípku přes choroby věnčitých tepen až po rakovinu ledvin.

Ng říká, že byl prvním lékařem na světě, který provedl tento typ operace na dálku na lidském pacientovi s pomocí dálkově ovládaného systému katétrové manipulace. Toto zařízení vyvinula americká společnost Catheter Robotics, která doufá, že v budoucnu bude možné provádět operace na dálku na pacientech po celém světě.

Přestože byl mimo operační prostor, uvedl Ng, že měl celou proceduru pod naprostou kontrolou a mohl vidět a mluvit s dalšími členy zdravotnického personálu, kteří byli u pacienta.

Hlavní výhodou tohoto postupu je, že lékař na sobě při operaci nemusí mít těžké ochranné pomůcky proti radiaci včetně olověné „zástěry“, které jsou na operačním sále běžně vyžadovány kvůli radiaci. To, co se děje uvnitř pacienta, lékaři sledují s pomocí rentgenu. Dlouhé a komplikované operace pak mohou znamenat, že se lékař unaví a nemůže se plně soustředit.

„Protože jsem seděl mimo a nemusel jsem mít těžký olověný plášť, byl to skutečně velmi příjemný zážitek,“ dodal Ng. V budoucnu si prý umí představit využití na dálku ovládané robotické paže i v mnohem vzdálenějších podmínkách.

„Myslím, že v budoucnu bude určitě možné takhle operovat z jiného města anebo ještě na větší dálku – všechno, co je třeba, je spolehlivé spojení mezi dálkovým ovladačem, u nějž sedí lékař a robotickou paží, která je u pacienta,“ řekl Ng. „Pokud bude dostatečně spolehlivé spojení, pak můžete operovat z kteréhokoli místa na světě.“

Ohodnoťte tento článek!