Britští vědci odhalili záhadu nemoci progeria – předčasného stárnutí

Dva britští vědci rozluštili záhadu ojedinělé nemoci progeria, tedy předčasného stárnutí. Badatelé z Brunel University u Londýna zjistili, jak projevy této choroby způsobuje jeden zmutovaný gen nazývaný Lamin A…

LONDÝN – Dva britští vědci rozluštili záhadu ojedinělé nemoci progeria, tedy předčasného stárnutí. Badatelé z Brunel University u Londýna zjistili, jak projevy této choroby způsobuje jeden zmutovaný gen. Podle nich by objev mohl pomoci při léčení nemocí, které jsou spojeny se stářím, například infarktů nebo mrtvičných záchvatů.

Progeria postihuje přibližně jednoho člověka ze čtyř milionů. V současné době je známo 40 případů této choroby. Lidé, kteří jí trpí, se dožívají třinácti až čtrnácti let. Nemoc se projevuje trpasličím vzrůstem, plešatostí nebo zestárlou pokožkou.

Lidé s touto nemocí umírají stejně jako staří lidé zejména na srdeční záchvaty či mrtvici.

Loni francouzští a američtí vědci zjistili, že progerii způsobuje zmutovaná forma genu Lamin A, nedobrali se ale způsobu, jak se to děje.

Doktor Kill a doktor Bridger informují o svém objevu v odborném časopisu Experimental Gerontology.

Normální buňka se dělí v určitém časovém úseku, takže opotřebovanou nebo poškozenou buňku může nahradit nová. Jak člověk stárne, buňky ztrácejí schopnost množení.

Britští vědci zjistili, že zmutovaná forma genu Lamin A způsobuje, že se buňky dělí rychleji, což vede k jejich smrti. Tento proces považují za příčinu předčasného stárnutí.

„Klíč je v buňkách,“ vysvětlil doktor Kill. „Stárnutí má dvě komponenty. Je to stárnutí způsobené stylem života a působením prostředí – sem patří například kouření, strava nebo slunění – a buněčné stárnutí.“

„Každé pochopení předčasného stárnutí nás přibližuje k pochopení procesu normálního stárnutí. Může nás přivést k objevení způsobů jak zlepšovat zdravotní stav starých lidí.“

Oba britští badatelé však považují za předčasné hovořit o konkrétních léčebných metodách, které by byly výsledkem jejich objevu.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!