Britští vědci varují, že lidé ignorují fyzické symptomy depresí

I když u většiny lidí jsou deprese doprovázeny fyzickými symptomy, jako únavou, poruchami spánku a nejrůznějšími bolestmi, jen málo z nich o tom hovoří se svými lékaři. Vyplývá to z průzkumu, který provedla britská organizace Depression Alliance…

LONDÝN –

Více než osm lidí z deseti při depresi zažívá únavu a snadnou unavitelnost a téměř stejný počet trpí poruchami spánku. Podle průzkumu se však pouze dvě třetiny lidí takto postižených obracejí na lékaře.

Přitom odborníci upozorňují, že lékařskou pomoc by měl vyhledat každý, kdo se domnívá, že trpí depresí, protože dnes jsou známy neobyčejně účinné terapie.

Průzkum, do něhož bylo zahrnuto 644 lidí, ukázal, že pacienti o některých symptomech s lékaři velice neradi hovoří. Například pouze 14 procent z těch, kdo při depresi trpí sexuální disfunkcí, se s tím svěří lékaři.

Při velké mezinárodní studii se zjistilo, že 43 procent lidí trpících depresí zažívá různé bolesti, což je čtyřikrát vyšší výskyt, než u lidí, u nichž deprese diagnostikována nebyla.

Předchozí studie, kterou provedla Depression Alliance, dospěla k závěru, že z 33 procent pacientů, kteří o svých bolestech hovořili s lékařem, polovina přiznala, že jim lékař nevysvětlil, že může jít o symptomy deprese.

Mluvčí Depression Alliance informovala, že v nejnovějším průzkumu 99 dotázaných lidí trpících depresí přiznalo, že trpí jedním nebo dvěma fyzickými symptomy a 85 procent z nich vyjádřilo přesvědčení, že by se kvalita jejich života výrazně zlepšila, kdyby tyto symptomy byly vyléčeny.

„Fyzické symptomy jsou u depresí velmi běžné,“ ujišťuje místopředseda organizace britských praktických lékařů Graham Archard. „Důležitá je diagnóza. Deprese je dobře léčitelná. Pokud se domníváte, že trpíte depresí, navštivte svého lékaře. Nebuďte ostýchaví. Trpět depresí není nenormální a existuje spousta věcí,

kterými vám můžeme pomoci. Léčba deprese pomůže zmírnit i fyzické symptomy,“ vysvětloval Archard.

Experti Světové banky a Světové zdravotnické organizace považují depresi za nejčastější ztrátu pracovní schopnosti u obyvatel v produktivním věku (10 procent z celkového počtu).

Novější údaje, vztahující se k situaci v Evropě, dokládají téměř sedmiprocentní výskyt této poruchy v populaci. U dalších deseti procent obyvatel lze prý hovořit o přítomnosti depresivních symptomů různé intenzity.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!