Brusel dává 15 milionů EUR na rozsáhlou studii alergií

Evropská komise odsouhlasila finanční dotaci ve výši 15 milionů EUR (450 milionů Kč) na rozsáhlý výzkum alergií mezi obyvateli Evropské unie. Studie má trvat pět let a bude se na ní podílet 25 univerzit v Evropě…

Informuje o tom internetový server EU politix.

Výzkum problematiky alergií podpořil také komisař EU pro otázky vědy Phillippe Busquin. Uvedl, že tato studie je pro evropské občany prioritou.

Evropští odborníci, které začátkem týdne citoval britský list The Guardian, se obávají, že do roku 2015 bude polovina všech obyvatel Evropy trpět alergií.

Toto riziko nevylučuje ani český alergolog doc. MUDr. Vít Petrů ze subkatedry alergologie a klinické imunologie IPVZ, nemocnice Na Homolce. „Pokud by trend nárůstu pokračoval stále tak rychle jako dosud, tak je možné, že za deset let bude trpět alergiemi polovina lidí. Už nyní je totiž v České republice prevalence alergií pětadvacet procent,“ uvedl pro Zdraví.Euro.cz Petrů.

Zatímco v roce 1996 se alergická onemocnění v dětské populaci v ČR vyskytovala průměrně v 17 procentech, v roce 2002 už to bylo 24,7 procenta případů.

Prevalence alergických onemocnění v Evropě se různí. Největší počet alergiků žije v Británii, která má navíc ve srovnání s jinými zeměmi podstatně méně atestovaných alergologů. Státy s nejmenší prevalencí alergologických onemocnění jsou Itálie a Švýcarsko.

V průběhu výzkumu bude potřeba další dotace

Částka 15 milionů EUR, které Evropská komise na výzkum vyčlenila, však vzhledem k rozsahu studie zřejmě dostačovat nebude. Každá univerzita, která se výzkumu zúčastní, bude mít k dispozici pouze 100 tisíc EUR ročně. Podle některých odhadů bude výzkum potřebovat zhruba pětkrát větší dotaci.

Vědci však na rozhodnutí komise ihned reagovali – přivítali tuto finanční injekci jako „katalyzátor, který je nezbytný pro rozjezd tak velkého projektu.“ Tyto finanční prostředky umožní vybudovat technické zázemí výzkumu pro komunikaci mezi jednotlivými vědci po celé Evropě (videokonference, odborné schůze a administrativa obecně).

Samotný výzkum bude financovaný z národních, regionálních a soukromých zdrojů jednotlivých zemí.

DÁLE ČTĚTE:
Výskyt astmatu v české populaci výrazně stoupá
Odborníci varují: do deseti let by mohla polovina Evropanů trpět alergií
Alergické stavy – klinická praxe

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz, 13.2. 2004

Ohodnoťte tento článek!