Bude orlistat v USA volně prodejný? FDA má brzy rozhodnout

Američtí pacienti budou mít možná první lék proti obezitě bez předpisu. Mělo by jít o léčivo odpovídající nižším dávkám orlistatu. Úřad pro kontrolu léčiv (FDA) má po jednání s výrobcem rozhodnout, zda zařazení orlistatu do skupiny OTC léků schválí…

Jednání se bude týkat firmy GlaxoSmithKline, která loni koupila práva pro volně prodejnou verzi Xenicalu ve Spojených státech od společnosti Roche Holding AG.

Orlistat není na trhu příliš oblíbený – částečně kvůli nepříjemným vedlejším účinkům (nadměrná činnost střev a plynatost). Mnozí pacienti proto raději volí sibutramin, který působí přes centrální nervovou soustavu.

Zástupci GlaxoSmithKline uvedli, že lék, který by obsahoval poloviční dávku účinné látky, by tyto vedlejší účinky minimalizoval.

Američané, mezi kterými je téměř dvě třetiny obézních lidí, by měli díky tomuto léku bez předpisu mnohem lepší přístup k léčbě, tvrdí výrobce.

FDA ve svém dřívějším prohlášení vyjádřila obavy, že někteří pacienti nebudou schopni sami určit, zda je Xenical pro ně vhodný či ne.

Podle informací agentury Reuters začne FDA otázku zpřístupnění léku projednávat tento týden.

ZDROJ:

US experts: OTC weight loss drug offers benefits

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!