Češi vymysleli unikátní způsob, jak operovat krční obratel

Titulní obrázek

Neurochirurgové z liberecké nemocnice vymysleli, jak velmi šetrně spravit zlomený první krční obratel, aniž by měl pacient do konce života problémy s otáčením nebo bolestmi krku. Tým vedený primářem libereckého neurocentra Petrem Suchomelem jako první na světě sešrouboval zlomený první krční obratel…

Liberečtí neurochirurgové jako první na světě sešroubovali první krční obratel bez řezání krku.

který patří mezi vůbec nejsložitější části páteře, bez toho, že by musel pacientovi rozříznout krk.

Místo toho docent Suchomel spojil dohromady první krční obratel přes kůži. Unikátní operaci už Suchomel úspěšně představil na několika světových kongresech a minulý týden poslal článek o jejím postupu do amerického odborného časopisu Journal of Neurosurgery – Spine. Pokud časopis článek otiskne, potvrdí tím oficiálně Suhomelovo prvenství.

Sedmačtyřicetiletému pacientovi, který si zlomil první krční obratel při pádu ze žebříku, nejdřív tým libereckých neurochirurgů zavedl do krku přes kůži zezadu speciální milimetr silný vodící drát tak, že pronikl i přes zlomeninu obratle. Následně lékaři dutým dvoumilimetrovým vrtákem podél drátu provrtali pacientovi do krku malou dírku jdoucí také až přes zlomeninu. Do ní vložili dutý šroub, který po drátu pronikl obratlem a zlomeninu obratle sešroubovali.

Celý článek si můžete přečíst ne serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!