České exportéry zdravotní techniky nezastavila ani světová recese

Čeští vývozci zdravotní techniky uspěli na trzích i navzdory celosvětové hospodářské recesi. Za hranice šlo zboží zhruba za 4,6 miliardy Kč, zatímco obrat celého odvětví převýšil sedm miliard korun. Růst oboru je trvalý od roku 1997, dosahuje každoročně kolem deseti procent…

BRNO- a pomohl mu rovněž příliv zahraničního kapitálu.

Uvádí to z oborové zprávy o českém zdravotnictví, prezentované na veletrhu Mefa v Brně.

Čeští výrobci podle studie už nevyváží jen samotné přístroje či vybavení, ale začali se prosazovat také s celými nemocnicemi.

Spolu s běžnou výrobou prosperují i technicky náročnější obory, například sterilizátory, kobaltové ozařovače či anesteziologické potřeby.

Výzkumné projekty v oboru zdravotní techniky také pomáhá financovat ministerstvo průmyslu a obchodu.

O tom, že zdravotnictví je ekonomicky velmi zajímavý obor, svědčí celosvětové tržby asi 430 miliard dolarů z prodeje léků.

Jen v tuzemsku loni vydali pacienti a pojišťovny za léky přes 52 miliard korun, což bylo meziročně o čtyři miliardy Kč více.

Do lékáren a nemocnic dodali distributoři přes 346 milionů balení léčivých přípravků, což bylo nejvíce za posledních deset let.

Zatímco v roce 2002 stálo jedno balení léků v průměru 142 Kč, o rok později to bylo o devět korun více. Navyšování nákladů na léky způsobilo mimo jiné zavádění nových účinnějších, ale také dražších léků.

Podle názoru analytiků bude růst spotřeby a tržeb z prodeje přípravků pokračovat ve všech vyspělých státech, a to v souvislosti se stárnutím populace. V tuzemsku spotřebují léky asi 27 procent resortního rozpočtu zdravotnictví, uzavírá studie.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!