Česko už nakupuje 600 tisíc přípravků proti chřipce

„Ministryně zdravotnictví podepsala předběžnou smlouvu s výrobcem antivirových preparátů. Česká republika koupí 600 tisíc dávek,“ říká v rozhovoru hlavní hygienik Michael Vít. Léky dorazí v příštím roce a dostanou je chronicky nemocní pacienti…

„Ministryně zdravotnictví podepsala předběžnou smlouvu s výrobcem antivirových preparátů. Česká republika koupí 600 tisíc dávek,“ říká v rozhovoru hlavní hygienik Michael Vít.

Světová zdravotnická organizace každý týden varuje před pandemií chřipky, tedy chřipkovou epidemií celosvětového rozsahu. To je situace skutečně tak vážná?

I když zatím je klid nejen v ČR, ale i v Evropě, ba dokonce i ve světě, pandemie skutečně hrozí mnohem víc než jiná léta. V jihovýchodní Asii umírají lidé na ptačí chřipku. Kdyby se ptačí virus přenesl do lidského viru chřipky a spojil se s ním, pak by to byla celosvětová epidemie.

Máme pandemický plán, ale jak se říká, papír snese všechno…

To neříkejte. Realizujeme ho. V pondělí například ministryně zdravotnictví Milada Emmerová podepsala smlouvu o smlouvě budoucí s výrobcem antivirových preparátů. Nakupujeme jich 600 tisíc dávek.

Není to málo?

Není. Jde o první fázi pandemie. Tedy okamžik, kdy pandemie už by nastala, ale ještě nebyla vyvinuta vakcína proti pandemické chřipce.

Kdy a komu léky přijdou?

Léky dorazí v příštím roce a dostanou je chronicky nemocní pacienti a pak ti, kteří jsou důležití pro chod státu jako například zdravotníci, pracovníci dopravy, policisté atd.

A kdy v případě pandemie bude vakcína?

Její výroba je mnohem složitější, než by se zdálo, a trvá tři až šest měsíců. Dělají se kroky k tomu, aby tato doba byla zkrácena na tři měsíce.

Kolik té budeme kupovat?

Zhruba 1,3 miliónu dávek. Antivirotika i vakcína přijdou státní rozpočet na 590 miliónů korun.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!