Přejít na obsah

Čeští kardiologové dostali za přínos k léčbě infarktu cenu WHO

zpět
30.5.2014
Logo WHO.
zvětšitLogo WHO.
Autor: umn.edu

Logo WHO. | Autor: umn.edu

 

Za celosvětový přínos k léčbě akutního srdečního infarktu a za originální výzkumné výsledky s přímým dopadem na léčebnou praxi ve světě získala Česká kardiologická společnost (ČKS) mimořádné mezinárodní ocenění.

Na 66. valném shromáždění Světové zdravotnické organizace (WHO) v Ženevě obdržela hlavní cenu za přínos ke zlepšení veřejného zdraví světové populace. ČTK to sdělil předseda společnosti profesor Petr Widimský.

„Výsledkem aktivit českých kardiologů je to, že tisíce nemocných s akutními srdečními infarkty na celém světě jsou dnes léčeni nejmodernějšími postupy a úmrtnost klesla na dříve pro infarkt neuvěřitelných pět procent,“ uvedl v doporučujícím dopise z letošního ledna tehdejší ministr zdravotnictví Martin Holcát.

Výroční cenu Dr. Lee Jong-Wook Memorial Prize for Public Health převzal 22. května v Paláci národů vědecký sekretář ČKS profesor Jaromír Hradec.

Holcát v doporučení vyzdvihl zejména to, že se ČKS trvale podílí na rozvoji nových metod prevence, diagnostiky i léčby nemocí srdce a cév.

ČKS vznikla v roce 1929 a je druhou nejstarší odbornou kardiologickou společností v Evropě a třetí na světě. V letech 1996 až 1997 pomohla prosadit nový postup v léčbě infarktu, jde o studii Prague-1, její zjištění potvrdily další, i zahraniční studie. V roce 2002 ČSK jako první odborná společnost na světě zveřejnila v časopise Cor et Vasa průlomové doporučení k léčbě akutního srdečního infarktu za pomoci primární koronární angioplastiky, při níž se ucpaná céva neprodleně zprůchodní.

Nejnověji ČSK podnítila spolupráci s neurology, radiology a dalšími specialisty při zkoumání nejúčinnějších postupů při léčbě akutní ischemické mozkové cévní příhody. I přes existující léčbu mrtvice stále u dvou třetin nemocných končí smrtí, nebo vede k trvalé invaliditě.


Komentovat článek: Čeští kardiologové dostali za přínos k léčbě…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné