
Vědci z lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně vyvinuli metodu, která pomůže mnohem dříve odhalit zhoubný nádor lymfatických uzlin. Napsal deník Dnes. Léčba tak může začít v raném stádiu, kdy se lze vyhnout nešetrnému ozařování a chemoterapii.
Svůj objev si čeští vědci nechali patentovat. Hematoonkologická klinika Masarykovy univerzity už s výsledky výzkumu týmu Borise Tichého pracuje, uvádí deník.
Lymfomy plášťových buněk podle Tichého patří k nejzákeřnějším a také velmi obtížně léčitelným typům nádorů.
„I když se je podaří s pomocí chemoterapie či ozařování potlačit, tak nad nimi nikdy docela nezvítězíme a ony začnou časem – aniž by měli ohrožení lidé sebemenší potíže – opět útočit. Někdy už do šesti měsíců, jindy až za pět let. Vrací se ale vždy,“ cituje deník tohoto vědce.
Jeho metoda analýzy DNA podle listu umožňuje s velkou přesností a zejména s nesrovnatelně větším předstihem než dosud předpovědět, že v krvi již jednou léčeného či stabilizovaného pacienta opět kolují nádorové buňky.
Brněnský objev je podle deníku velmi významný i proto, že metoda je mimořádně přesná. Nemoc včas odhalí v osmdesáti procentech případů. To je o 20 procent víc, než dosavadní způsoby, dodává deník.