Čeští vědci vyvíjejí nový lék proti rakovině

Podle ředitelky mikrobiologického ústavu Akademie věd Blanky Říhové na směrovaných polymerních léčivech pracuje její ústav a Ústav makromolekulární chemie už mnoho let a úsilí se blíží k cíli. „Látka již byla testována na zvířatech a nyní se testuje na lidech v USA a Velké Británii…

Čeští vědci se zřejmě významně zapíší do boje proti rakovině. Vyvíjejí nový lék na základě svého patentu, který by mohl v budoucnu pomoci mnoha pacientům s touto nemocí.

Lék patří do skupiny tzv. směrovaných polymerních léčiv, což znamená, že umožňuje cílenou chemoterapii, při které zabíjí jen nádorové buňky. Podle ředitelky mikrobiologického ústavu Akademie věd Blanky Říhové na směrovaných polymerních léčivech pracuje její ústav a Ústav makromolekulární chemie už mnoho let a úsilí se blíží k cíli.

„Látka již byla testována na zvířatech a nyní se testuje na lidech v USA a Velké Británii. Experimentálně byla podávána i českým pacientkám v posledních stadiích nemoci, kterým žádná dosavadní léčba nepomohla,“ řekla Říhová. Většině nový preparát prodloužil život o mnoho měsíců a jiným dává stále naději.

Novinkou je, že oproti klasické chemoterapii ničí jen nádorové buňky. Když se dopraví na poškozené místo, zdravé buňky v okolí zůstávají nedotčeny, a tím se nesnižuje obranyschopnost pacienta.

U nemocných, kterým byl lék podán, se choroba na řadu měsíců zastavila. „Jsme přesvědčeni o tom, že kdyby tato nová chemoterapie byla použita na začátku onemocnění, měli bychom podstatně méně pacientů, které posléze postihnou metastázy,“ uvedla Říhová.

Dlouhá cesta do praxe

Vývoj každého léku trvá přibližně 8 – 10 let a stojí necelou miliardu dolarů. Na to Česká republika nemá peníze, a tak se vědci často spojují s velkými farmaceutickými společnostmi, které pak ve vývoji pomáhají.

Takový byl například osud unikátních českých preparátů, které přivedl na svět vědec Antonín Holý a jsou zaměřeny na léčbu žloutenky typu B a AIDS. Dnes se vyrábějí v zahraničí, ale Akademie věd z toho má určité peníze. Podobně tomu bude i s nadějným preparátem na léčbu rakoviny.

Profesorka Říhová ale tvrdí, že vývoj je teprve na začátku a ještě dlouho potrvá, než se lék dostane do klinické praxe, proto jakákoli naděje je zatím předčasná.

Onkologové samozřejmě vítají každý nový medikament, který by mohl pomoci. I oni však upozorňují na to, že v konečné fázi vývoje léku se může ukázat jeho negativní vliv na některé orgány, a tím celý výzkum zhatit. Věří však, že v případě nového léku na rakovinu tomu tak nebude. Zkoušky ale potrvají ještě řadu let.

Pokud testy dopadnou dobře, budeme čtvrtou zemí na světě po Japonsku, USA a Británii, kde budou polymerní léčiva pro pacienty přístupná.

Právo, 14.8.2004

Ohodnoťte tento článek!