Choroby srdce mohou být spojeny s nedostatkem vitaminu D

Titulní obrázek

Choroby srdce mohou být spojeny s nedostatkem vitaminu D. Vědci z univerzity v německém Bonnu zjistili, že v těle chronicky nemocných je až o 50 procent nižší hladina vitaminu D…

LONDÝN – Choroby srdce mohou být spojeny s nedostatkem vitaminu D. K tomuto závěru došli vědci z univerzity v německém Bonnu.

Němečtí odborníci srovnávali 54 pacientů s chronickými chorobami srdce s 34 zdravými lidmi. Zjistili, že hladina vitaminu D v těle chronicky nemocných je až o 50 procent nižší. Nejnižší hladinu vitaminu měli pacienti s nejvážnějšími srdečními

problémy.

Experti začali zkoumat vliv vitaminu D na činnost srdce u lidí poté, co se jejich teorie prokázala na pokusech u zvířat.

Podle zdravotnických odborníků hraje vitamin D rozhodující roli při regulaci koncentrace vápníku v buňkách srdečního svalu.


Kardiaci se ocitají v začarovaném kruhu. Nedostatek vitaminu D přispívá ke zhoršení jejich zdravotního stavu, který jim pak nedovoluje vycházet ven.

Pokud jeho hladina není udržována, buňky svalu nejsou schopny řádně pracovat a znemožňují efektivní vhánění krve do těla.

Člověk si vytváří vitamin D v těle sám. Většina se ho syntetizuje z ultrafialového záření ze slunce. Řada lidí v dnešní době však tráví na čerstvém vzduchu málo času.

Podle vědců se navíc pacienti trpící chorobami srdce ocitají v začarovaném kruhu -nedostatek vitaminu D přispívá ke zhoršení jejich zdravotního stavu, který jim pak nedovoluje vycházet ven.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!