Chřipka: V USA i Česku málo vakcín

Američané mají s očkováním proti chřipce prostě smůlu. Po loňském debaklu s nepovedenou vakcínou to mají letos ještě horší: nová vakcína připravená firmou Chiron se ukázala jako kontaminovaná a pro obyvatele byla najednou připravena jen desetina požadovaného množství. V Česku je situace nesrovnatelně lepší…

Počátkem října začala protichřipková očkovací sezona. V USA jsou nedostatkové vakcíny na příděl, v Česku ministerstvo zdravotnictví séra dodatečně dokupuje.

Američané mají s očkováním proti chřipce prostě smůlu. Po loňském debaklu s nepovedenou vakcínou to mají letos ještě horší: nová vakcína připravená firmou Chiron se ukázala jako kontaminovaná a pro obyvatele byla najednou připravena jen desetina požadovaného množství.

Úřady musely rušit plánované hromadné vakcinace a scénky, kdy si Američané nechávali píchat séra masově okénky aut, se zatím neopakují. Naopak.

Města dostávají jen přísně hlídané příděly a tam, kde k vakcinaci vůbec dochází, čekají lidé až osm hodin ve frontě. O vakcíny se někde dokonce losuje.

V České republice je situace nesrovnatelně lepší. Ale ačkoli se zde výrobci vakcín o zákazníky přetlačují, nemělo jich minulý týden ministerstvo zdravotnictví dostatek.

Může za to prý zvýšený zájem o očkování: „Vakcín bylo zakoupeno víc než vloni, ale objevily se signály, že letos bude zájem větší, a proto se zařizuje dokoupení,“ říkají na ministerstvu.

Na zvýšené poptávce se podepsal také tlak farmaceutických firem, které chtějí na očkování vydělávat a pořádají například tiskové konference s hrozivým názvem Je chřipka banální onemocnění, nebo skrytý zabiják?

Většina celostátních médií pak stejně jako každý rok na podzim slepě papouškovala, co jim tam chřipkoví experti napovídali. Už nikdo se ale nezmínil o tom, že novináře na besedu pozvaly společnosti, které dodávají na český trh očkovací vakcíny.

Ceny očkovacích látek se pohybují od 150 do 230 korun. Mezi lékaři přitom nepanuje úplná shoda, zda je očkování vhodné a potřebné i pro zdravé lidi nebo pro malé děti.

Dětští imunologové je nedoporučují třeba pro předškoláky, kterým se teprve tvoří imunitní systém. Rovněž alergologové si myslí, že je lépe posilovat organismus jinak než očkováním.

Virů chřipky a jejich mutací je navíc nespočet. Ani ti, kdo si dají píchnout vakcínu, nemají jistotu, že je choroba nepostihne. Očkování se naopak jeví jako poměrně prospěšné u seniorů či chronicky nemocných osob, kterým může chřipka zatěžovat například srdce. Kardiakům, diabetikům či astmatikům nad pětašedesát let hradí očkování stát. Letos zaplatí půl milionu dávek.

Týden

Ohodnoťte tento článek!