Čína údajně úspěšně vyzkoušela první dávku vakcíny proti SARS

Vakcína byla naočkována 36 dobrovolníkům – 18 mužům a 18 ženám ve věku od 21 do 40 let – před 56 dny. Žádné abnormální reakce u nich nebyly zaznamenány, naproti tomu u 24 z nich se po očkování vyvinuly protilátky proti SARS…

PEKING – Čínští vědci vyvinuli vakcínu proti nemoci SARS, kterou už také úspěšně vyzkoušeli v prvním kole klinických testů na dobrovolnících. Oznámila to dnes podle agentury Reuters čínská státní média, která touto zprávou povzbudila naději na možnost preventivní ochrany před virem, který od svého objevení v roce 2002 zabil kolem 800 lidí.

Vakcína byla naočkována 36 dobrovolníkům – 18 mužům a 18 ženám ve věku od 21 do 40 let – před 56 dny. Žádné abnormální reakce u nich nebyly zaznamenány, naproti tomu u 24 z nich se po očkování vyvinuly protilátky proti syndromu akutního respiračního selhání (SARS), oznámila agentura Nová Čína s odvoláním na představitele ministerstva vědy a technologie Wang Siao-fanga.

Ten ovšem současně zdůraznil, že bude zapotřebí ještě nejméně dvou kol zkoušek, které prokáží bezpečnost a účinnost vakcíny, než bude moci být uvolněna k použití pro širokou veřejnost.

„Ukončili jsme naši první fázi klinických testů v souladu s mezinárodními požadavky na testování vakcín,“ řekl listu China Daily vedoucí výzkumného týmu Jin Wej-tung.

Nemoc SARS, která se vyznačuje náhlým selháním dýchání a na kterou zatím není spolehlivý lék, se objevila v čínské provincii Kuang-tung v listopadu 2002. Brzy se rozšířila do 30 zemí světa.

Celkem si SARS vyžádal na 800 obětí, z toho 300 v Číně. Nakaženo bylo zhruba 8000 osob. V dubnu letošního roku se tato choroba znovu objevila v Pekingu a provincii An-chuej, kde lékaři zaznamenali osm nemocných; jeden z nich zemřel.

Čínská vláda byla obviňována z toho, že zpočátku výskyt nemoci utajovala. Nyní se však přes stovku vědců zapojilo do čínského výzkumného programu, zdůraznil list China Daily.

Badatelé ve světě podle něj v současnosti vyvíjejí přes deset typů potenciálních vakcín proti SARS. Čtyři z nich, vyvinuté v Kanadě a USA, by měly vstoupit do fáze klinických zkoušek ještě do konce roku.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!