ČR je 15. na světě v počtu zemřelých dárců orgánů

Žebříček, žebřík

Česko je 15. na světě v počtu zemřelých dárců orgánů, předstihlo i vyspělé země jako Kanada či Austrálie. Světové prvenství drží s 35,3 zesnulými dárci na milion obyvatel Španělsko, v ČR je to 17,6 dárců. ČTK to sdělilo Koordinační středisko transplantací (KST). Je zapojeno do evropských dárcovských programů, díky tomu počty dárců, stejně jako počty transplantovaných v ČR rostou. I přesto počty čekajících na transplantaci rostou.

V ČR se transplantují ledviny, srdce, plíce, játra a slinivka břišní, včetně Langerhansových ostrůvků. Za prvních deset měsíců letošního roku eviduje KST 183 zesnulých a 64 žijících dárců. Transplantováno bylo 358 ledvin, 106 jater a 54 srdcí.

Na nový orgán loni v ČR čekalo 964 pacientů, letos za deset měsíců 1010. Loni KST evidovalo 71 žijících a 216 zesnulých dárců, z nich 135 mužů a 81 žen. Oproti roku 2011 je to nárůst téměř o 17 procent u zesnulých dárců a podle dosavadního vývoje se dá předpokládat, že letos budou loňská čísla dárců překonána. Zatím jich za deset měsíců roku je 64 žijících a 183 zesnulých. Loni oproti roku předchozímu stouply počty žijících dárců téměř o 80 procent.

Nejčastěji se v ČR transplantují ledviny od mrtvých dárců, loni to bylo 338 operací, letos za deset měsíců 294. Počty transplantací ledvin od žijících dárců jsou zatím minimální, letos jich bylo 64, z nich 49 v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Transplantace srdce byla letos jen v pražském IKEM a v Brně.

V ČR je sedm transplantačních center, vedle pražského IKEM a centra ve Fakultní nemocnici Motol jsou centra v Brně, Plzni, Ostravě, Olomouci a Hradci Králové.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!