ČR poprvé patří ve zprávě OSN o AIDS mezi západoevropské země

Česko se poprvé zařadilo v hodnocení OSN o rozšíření viru HIV a nemoci AIDS ve světě mezi západoevropské země, a nepatří již do východoevropského regionu. Do oblasti západní Evropy se ČR dostala díky své stabilizované situaci, zatímco východ kontinentu je jedním z největších ohnisek choroby…

PRAHA – Novinářům to dnes řekl Jaroslav Jedlička z české kanceláře UNAIDS, tedy programu OSN pro boj s AIDS.

Na první prosinec připadá Světový den boje proti AIDS, který se připomíná od roku 1988. Vyhlásila ho Světová zdravotnická organizace (WHO). Letos je zaměřen hlavně na prevenci mezi ženami.

Ke konci října lékaři v Česku evidovali 716 nakažených Čechů a cizinců s trvalým pobytem. Dalších 211 lidí ze zahraničí mělo v ČR krátkodobý pobyt. Podle odhadu odborníků by ale virem HIV mohlo být infikováno pětkrát až desetkrát více osob. Nemoc AIDS se dosud rozvinula u 181 pacientů. Na tuto chorobu v ČR zatím zemřelo 109 lidí. Počet evidovaných případů nákazy na východě Evropy letos poprvé překonal počty ze západu kontinentu. Nemoc se šíří zvláště v Rusku, na Ukrajině, v Lotyšku a Estonsku. „Spokojit se ale s dobrou situací v ČR by byla brána k tomu, že by u nás epidemie vypukla,“ zdůraznil Jedlička.

Příznivá situace panuje v ČR zatím podle odborníků díky tomu, že se lékaři začali nemocí zabývat již v 80. letech minulého století. Česko má navíc kvalitní preventivní programy, vyměňuje například stříkačky narkomanům. Odborníci proto varují před omezováním protidrogové prevence. Mladí lidé jsou navíc o rizicích a nemoci poměrně dobře informováni. Za nízký počet nakažených vděčí Česko mimo jiné i železné oponě. Zbrzdila totiž rozšíření infekce ze Západu.

Zatímco AIDS byla dříve považována za nemoc mužů, ve světě i v ČR postupně výrazně přibývá nakažených žen. V roce 1985 evidovali odborníci jedinou ženu, která se nakazila při krevní transfuzi. Nyní tvoří ženy pětinu nakažených.

Ve světě žije na 40 milionů HIV pozitivních lidí, z toho přes dva miliony dětí. Letos se infekcí nakazilo zhruba pět milionů lidí, zemřely tři miliony. Světová čísla obsahují podle Jedličky ale i náznak optimismu. Nových případů totiž nepřibylo tak

dramaticky jako v minulosti.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!