Čtvrtina lidí s kolorektálním karcinomem se dostane do nemocnice pozdě

V Česku se čtvrtina lidí s rakovinou tlustého střeva a konečníku dostane do nemocnice pozdě, když už je jejich stav kritický. Přitom kolorektální karcinom patří mezi nádory, jež rostou velmi pomalu, i několik let…

PRAHA –

„Je-li tento nádor, který se nejčastěji vyvíjí z původně zcela neškodného polypu, včas odhalen, je možné jej úspěšně vyléčit,“ řekl prezident 12. celoevropského gastroenterologického kongresu profesor Michael Keighley.

Na kongresu se v Praze sešli odborníci z celého světa. Záštitu nad jejich setkáním převzala Nadace Vize'97 v čele s Dagmar Havlovou. Nadace spolupracovala s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou při zavádění jednoduchého testu, jímž lze nemoc odhalit v raném stadiu.

Již čtvrtým rokem si mohou lidé nad 50 let nechat udělat bezplatně test, který odhalí krev ve stolici. Ta může být prvním příznakem zhoubného bujení.

V Česku každoročně zahubí rakovina tlustého střeva a konečníku 5000 lidí, země tak drží smutné prvenství v přepočtu na počet obyvatel. Podle lékařů je příčinou i to, že povědomí lidí o rizicích a prevenci nemoci malé: věk za rizikový faktor považuje 57 procent lidí, jen 30 procent lidí ví, že riziko lze snížit fyzickou aktivitou.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!