Deprese a cholesterol – Farmaceuti těží z léčby civilizačních chorob

Obraty lékárníků z prodeje léků proti vysoké hladině cholesterolu a depresím dosahují desítek miliard dolarů. Stále populárnější antidepresiva však čelí nařčení z podílu na sebevraždách dětí a mladistvých…

Jana Erbáková, Týden, 12.7.2004

Prodeje to zatím neohrožuje.

Když před třemi lety najímaly pensylvánské úřady známého lékaře Stefana Kruszewského, aby prokázal, zda se léky v nemocnicích předepisují účelně a peníze nejsou vyhazovány z okna, všichni čekali jasný výsledek šetření: že je vše v nejlepším pořádku. Nic netušící psychiatr ale odhalil překvapivé nesrovnalosti. Zatajování informací ze strany farmaceutických společností, zkreslování statistik, předepisování smrtících kombinací léků a napojení zdravotnických zařízení na velké prodejce léků. Místo královské odměny si Kruszewski vysloužil loni v létě vyhazov. Oficiálně kvůli slovnímu a fyzickému napadení nadřízených. O skutečných důvodech se lze jen dohadovat. Lékařova odhalení měla společného jmenovatele. Ve všech případech šlo o antidepresiva, která patří mezi nejlukrativnější léčiva na farmaceutickém trhu.

Zlaté deprese

Rozzlobený lékař podal před dvěma týdny žalobu na několik úředníků odpovědných za státní zdravotnictví a na největší farmaceutické firmy. Koncerny GlaxoSmithKline, Pfizer, Johnson & Johnson, Novartis, AstraZeneca a Eli Lilly & Co. nařkl z toho, že úmyslně tají negativní účinky léčiv, jen aby na nich co nejvíce vydělaly. Ať už případ u soudu dopadne jakkoliv, jedno je jisté. Léky proti duševním poruchám, jež se postaraly o takový průvan na pensylvánských úřadech, jsou v poslední době velice žádané. Antidepresiva předepisovaná proti strachu, úzkostným stavům, sebevražedným sklonům a sklíčenosti zažívají v posledních letech období expanze. Podle informací deníku Financial Times vykazuje ale jenom polovina z 85 milionů pacientů léčených na deprese skutečné příznaky nemoci. O úspěchu byznysu s antidepresivy svědčí skutečnost, že se jich loni prodalo za bezmála dvacet miliard dolarů, tedy o deset procent více než v roce 2002. V příštím roce se počítá s jedenáctiprocentním nárůstem tržeb.

Vražedné účinky

Kromě žaloby Kruszewského přidělává farmaceutickým koncernům starosti zpráva o narůstajícím počtu případů, kdy děti po požití antidepresiv spáchaly sebevraždu. Případný zákaz nebo omezení prodeje ze strany amerických úřadů by mohl v budoucnu značně ztížit obchod s těmito léky. Do šetření podezřelých případů se pustil podvýbor amerického Senátu pro dohled a vyšetřování vedený pensylvánským republikánem Jamesem Greenwoodem, jenž se na doporučení Andrewa Mosholdera, vědce z Úřadu pro potraviny a léky (Food and Drug Administration), začal zabývat vedlejšími účinky antidepresiv. Obzvláště nebezpečná by podle Mosholdera mohla být skupina léků, mezi něž patří slavný Prozac od Eli Lilly. Prozac se s kritikou potýká už od zahájení prodeje v osmdesátých letech minulého století. Studie z Centra Carmela Hilla pro včasnou diagnózu a léčbu na Kolumbijské univerzitě prokázala, že více než dvě třetiny rodičů jsou přesvědčeny o nadbytečném předepisování antidepresiv nemocným potomkům. Více než polovina odpověděla, že dětem byla předepsána antidepresiva, aniž by depresemi vůbec kdy trpěly. Navíc dále pokračuje vyšetřování obávaného prokurátora Eliota Spitzera, jenž zažaloval britskou firmu GlaxoSmithKline kvůli záměrnému utajování nebezpečných účinků léku pro děti Paxilu. Spitzer si už vyžádal také dokumentaci od Forest Laboratories, výrobce antidepresiv Celexa a Lexapro. Po krku jde dalším výrobcům. S růstem depresí v moderní společnosti by se mohlo zdát, že preparáty na jejich léčbu přinesou firmám největší tržby. Není tomu tak. Vžebříčku léčiv s největšími celosvětovými tržbami, který sestavil IMS Health, se umístily až na třetím místě po lécích na snižování cholesterolu v krvi a medikamentech proti žaludečním a střevním vředům (viz tabulka). Ve všech případech se jedná o velice nákladné léky, jejichž cena se pohybuje od několika set až po tisíce korun za měsíční dávku.

Jana Erbáková

Hity příští sezony

Nejvíce peněz v příštích letech zaplatí pacienti a zdravotní pojišťovny za léky na snižování hladiny cholesterolu v krvi. Ve skupině těchto medikamentů zvaných hypolipidemika se do centra pozornosti dostávají především statiny, které mají kromě léčby vysoké hladiny cholesterolu další příznivé účinky na cévy a pomáhají léčit různé kardiovaskulární nemoci, jež jsou zdaleka nejčastější příčinou úmrtí, a proto lze předvídat, že si minimálně několik následujících let zachovají přední pozice na žebříčku nejvýdělečnějších léků. K úspěšnosti statinů, jichž by se letos mělo prodat za 14,2 miliardy dolarů, přispívá také fakt, že jsou většinou chráněné patenty a levné napodobeniny ještě nejsou na trhu. V těsném závěsu je budou následovat léky proti dalším civilizačním chorobám: vředům a depresím. Antidepresiva a antipsychotika získávají i přes některé kontroverzní účinky stále více na popularitě. Příští rok by měly výrobcům přinést tržby kolem dvaceti miliard dolarů.

Drahé medikamenty

celkový objem prodeje léků v roce 2003 léky tržby (v miliardách dolarů)

1. hypolipidemika proti kardiovaskulárním nemocem, snižují hladinu cholesterolu v krvi (Lipitor, Zocor) 26,1

2. antiulceróza proti žaludečním a střevním vředům (Helicid, Nexium) 24,3

3. antidepresiva (Deprex, Zoloft) 19,5

4. nesteroidní antirevmatika (Vioxx, Celebrex) 12,4

5. antipsychotika (Risperdal, Zyprexa) 12,2

6. antihypertenziva snižují krevní tlak (Enalapril, Norvasc) 10,8

7. antianemika proti poruchám krvetvorby (Erytropoetin) 10,1

8. antiepileptika (Depakine, Neurontin) 9,4

9. perorální antidiabetika (Amaryl, Avandia) 9,0

10. antibiotika (Klacid, Sumamed) 8,3

Poznámka: V závorkách příklady nejdražších léků

Zdroj*: Financial Times, IMS Health

Ohodnoťte tento článek!