Diabetici ohrožení amputací by se mohli léčit kmenovými buňkami

Diabetici ohrožení amputací nohy by se mohli v Česku léčit za pomoci kmenových buněk, léčba je účinná a bezpečná, shodly se odborné lékařské společnosti na semináři, který uspořádalo ministerstvo zdravotnictví.

Náměstek ministra Tom Philipp uvedl, že během příštího roku budou diskuse pokračovat, léčba by pak mohla být zařazena do seznamu výkonů od ledna 2016 a hradily by ji zdravotní pojišťovny, při vydání novely i dřív. Kvůli léčbě se na podzim dostali do sporu ministři zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a financí Andrej Babiš (ANO).

Němeček ji totiž dal do návrhu seznamu výkonů pro rok 2015 a někteří odborníci v médiích vlastněných Babišem tvrdili, že nevyzkoušenou léčbou ohrožuje pacienty. Podle Němečka noviny koaličního partnera lhaly, přesto léčbu kmenovými buňkami ze seznamu vyřadil. Mladá fronta Dnes a iDnes.cz napsaly, že ministerstvo chce prosadit nepovolenou léčbu kmenovými buňkami pro diabetiky. Vyjádření ministerstva, že resort od záměru ustoupil, deník napsal v poslední větě zprávy. Na serveru reakce ministerstva nebyla. Vydavatelství Mafra později uvedlo, že při převzetí článku serverem iDnes.cz se stala chyba, a posléze zveřejnilo upřesnění i s omluvou.

Vodeozáznam z tiskové konference po skončení semináře najdete ZDE.

„Dnešní seminář byl reprezentativně zastoupen předsedy a místopředsedy odborných společností. Musím s potěšením konstatovat, že bylo jednoznačně prokázáno, že tato metoda je všemi odbornými společnostmi doporučovaná, považují ji za bezpečnou, legální a povolenou a pro pacienty velmi přínosnou,“ řekl novinářům Philipp.

Dosavadní klinické studie podle něj potvrdily, že je účinná srovnatelně s jinými metodami. Přínosná je pro pacienty, které klasické postupy nedokážou zachránit před amputací.

V Česku se léčí 850.000 diabetiků, dalších čtvrt milionu o své nemoci zatím neví, a tedy se neléčí. Tzv. diabetickou nohou je postiženo 45.000 diabetiků, ročně se provádí 11.000 amputací u diabetiků.

Berlínský diabetolog a angiolog Berthold Amann, který má s prováděním metody mnohaleté zkušenosti, potvrdil, že pokud není možnost klasické léčby, je odběr kostní dřeně a aplikace do postižené končetiny dobrým řešením. Vědecký sekretář České společnosti kardiovaskulární chirurgie Vladislav Třeška uvedl, že jednoznačně podporují rozšíření metody v ČR ve specializovaných centrech. Metoda je vyzkoušena na více než 1500 nemocných ve světě, více než 60 procentům z nich končetinu zachránila, řekl.

Za pacienty vyzval prezident Svazu pacientů Luboš Olejár ministerstvo, aby metodu co nejdříve do seznamu výkonů zařadilo. V Česku by z ní mělo ročně užitek 500 až 600 pacientů, zdravotní pojišťovny by podle Olejára ušetřily, protože místo 400.000 korun, jež platí nyní, by za novou metodu vydaly jen 100.000 korun. Jeho čísla potvrdili přítomní lékaři.

Ohodnoťte tento článek!