Přejít na obsah

Dichloracetát naučí rakovinu umírat

zpět
27.4.2007

Molekula obyčejné a levně vyráběné látky může být klíčovou zbraní proti různým druhům rakoviny, zjistili kanadští vědci. O dichloracetátu se už dlouho uvažovalo jako o možném prostředku pro léčbu některých vzácných metabolických poruch u dětí...

Vědci z univerzity v Edmontonu v provincii Alberta nyní zjistili, že tato látka rovněž dokáže usmrcovat rakovinné buňky. Upozorňují ovšem, že je nutno pokračovat ve výzkumu, než bude objevena efektivní protinádorová léčba.

Jedním z důležitých rysů rakovinných buněk je skutečnost, že dokáží „obelstíti“ normální proces buněčného odumírání, které probíhá ve zdravé tkáni.

Problémem je patent

Mnoho vědeckých týmů po celém světě nyní pracuje na odhalení tohoto principu a na postupu, jak tento mechanismus v buňkách „vypnout“. Nejnověji se žhavým kandidátem na tuto funkci stal právě dichloracetát. Tato látka je známá už dlouho, ale v medicíně se téměř nepoužívala.

Jeho schopnost působit na mitochondrie, které buňkám slouží jako „elektrárny“ vyrábějící energii, vedla odborníky k tomu, aby se jej snažili využít pro ovlivňování zhoubných nemocí.

Vědci z Alberty se soustředili na úlohu mitichondrií při vzniku a existenci nádorů. Rakovinné buňky se mohou nekontrolovaně množit právě proto, že mitochondrie v nich nefungují, jak by měly.

Dichloracetát může pomoci obnovit jejich správnou funkci, což znesnadní rakovinným buňkám žít dál. Může tak pomoci potlačit růst nádoru a zároveň neškodí zdravým buňkám.

Další výhodou dichloaceátu je, že by zřejmě mohl účinkovat na široké spektrum typů rakoviny.

Problémem je však další výzkum. Protože dichloracetát je známá látka a neexistuje na ni patent, farmakologické firmy si netroufají investovat stamiliony dolarů do jeho nových zkoušek Nový lék by si totiž mohly jen stěží dát zaregistrovat.

Aktuálně.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Aktuálně.cz

Komentovat článek: Dichloracetát naučí rakovinu umírat

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Dichloracetát naučí rakovinu umírat

Komentáře

další 3 komentáře
Dodo Dichloracetát  | 25. 10. 2013 18:24

Starý liek ? Nikde som sa nedočítal , na čo sa tento Dichloracetát používal. Čo to vlastne je ? Je to liek , alebo je to čo ? Používa sa aj dnes ?

proud Business is business  | 3. 10. 2013 15:08

.............a ja zil v domneni,ze uplne v prvni rade a nejdriv jde o zdravi lidi!!!.......Jaka ostuda,ze to tak neni,a jaka jeste vetsi ostuda,ze s tim nic nedelame,jako ovce jdouci na porazku.....

lekar v zahr. Business is business  | 30. 04. 2007 15:42

Kdosi si tu v jedne debate posteskl, ze se tu lekari k odborneji zamerenym prispevkum nevyjadruji. Dichloracetat je mozna dobry napad, ale z clanku vyplyva, ze se na nej farmaceuticke firmy stejne vyananasujou, protoze by jim asi neprinesl ocekavane zisky. Myslim, ze k tomu by se mel vyjadrit profesionalni etik prof.Payne. Kontaktujte jej, prosim. Zdravim

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné