Dlouhodobá léčba estrogenem zvyšuje u žen riziko rakoviny prsu

Ženám, které k odstranění nepříjemných problémů spojených s menopauzou používají dvacet nebo více let hormonální léčbu založenou jen na estrogenu, hrozí vyšší riziko rakoviny prsu. K tomuto závěru dospěli američtí vědci v nové studii, kterou zveřejnili v pondělí v časopisu Archives of Internal Medicine vydávaném americkou zdravotnickou asociací…

Chicago –

Zvýšené riziko rakoviny prsu v důsledku dlouhodobého používání estrogenové terapie je u žen, které prodělaly hysterektomii, tedy odstranění dělohy nebo její části. Studie ukazuje, že některé ženy berou estrogen dlouhou dobu, aby se zbavily nepříjemných průvodních znaků stárnutí, jako je osteoporéza, a mohly by přitom hledat alternativy.

„Ženy, které berou estrogen jako prevenci nebo léčení osteoporézy, obvykle potřebují dlouhodobou léčbu, a měly by vzhledem ke zvýšenému riziku rakoviny prsu využít i jiné možnosti,“ píše autor studie Wendy Chen z Brigham And Women's Hospital a připomíná, že účinky estrogenové léčby napodobují například extrakty ze sóji.

V roce 2002 se objevila alarmující zjištění, která spojovala hormonální terapii se zvýšeným rizikem nemocí, jako je infarkt, krevní sraženiny a rakovina prsu. Od té doby se ale objevovaly různé kontroverzní informace, které hodnotí terapii buď jako škodlivou nebo příznivou, v závislosti na věku ženy, období menopauzy, délce používání hormonální léčby a dalších faktorech. Hormonální terapie je nyní předepisována v co nejnižších dávkách pro co nejkratší období, uvádí se ve studii.

Ženy, kterým nebyla odňata děloha, ale chtějí si zajistit úlevu od nepříjemných projevů přechodu, jako jsou návaly horka, bušení srdce apod., berou kombinaci estrogenu a progestinu, což působí příznivě proti rakovině dělohy. Tato kombinovaná terapie je ale spojena s vyšším rizikem rakoviny prsu i tehdy, když se bere jen kratší dobu, uvádí autor studie Wendy Chen.

Podle americké studie riziko rakoviny prsu u žen po méně než deseti letech používání pouze estrogenové terapie bylo nižší než jedno procento, což je statisticky nevýznamné číslo neznamenající nižší ani vyšší riziko onemocnění. Po deseti až patnácti letech užívání riziko vzrostlo na stále nevýznamných 1,06 procenta, ale po dvaceti letech terapie už vyskočilo na 1,42 procenta.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!