Domácími zvířaty proti alergii

Titulní obrázek

Život pod jednou střechou s domácími mazlíčky nemusí znamenat zdravotní riziko. Výzkumy ukazují, že to může být právě naopak…

Pokud vaše ratolest vyrůstá spolu s kočkou nebo psem, bude méně ohrožena alergií než dítě, v jehož okolí „sterilitu“ prostředí žádný domácí mazlíček neohrožuje.

Rozsáhlá studie, kterou vypracoval tým vedený Cecilií Svanesovou z bergenské univerzity, efekt dokonce kvantifikuje. Podle norských odborníků je u chovatelů zvířat riziko vzniku alergie nižší o jednu třetinu.

K tomuto zjištění vědci došli po devítiletém zkoumání vzorku 9812 Evropanů, uvádí agentura Reuters. Účastníci výzkumu odpovídali na otázky týkající se potíží způsobených onemocněním dýchací soustavy, zda měli v mládí alergii či symptomy astmatu.

Vědce také zajímalo, jak často byli během dětství a dospívání v kontaktu s domácími zvířaty. Studie vyšla v zářijovém čísle odborného časopisu Journal of Allergy and Clinical Immunology.

Co bylo dřív, slepice, nebo vejce?

To, že chovatelé domácích zvířat trpí alergií méně často než zbytek populace, je známo již dlouho. Poznatek odpovídá i selskému rozumu: když milovníkům zvířat jejich mazlíček způsobuje závažné potíže, musí se ho vzdát, a posílí tak řady alergiků mezi ne-chovateli.

A protože alergičtí rodiče mají často děti s podobnou dispozicí, efekt se dále zvyšuje. Jenže takto nelze vysvětlit celý rozdíl mezi oběma skupinami.

Z vyplněných dotazníků navíc plyne, že lidé si často i po propuknutí alergie oblíbená zvířata ponechávají a s potížemi se vyrovnávají pomocí léků.

Nová studie tedy přináší další argument podporující teorii, podle které život s domácími mazlíčky v dětství a dospívání „vycvičí“ imunitní systém tak, že bude méně citlivý na případné setkání s alergenem. Okamžitý nákup chlupatého mazlíčka za účelem ochrany proti alergiím ale odborníci nedoporučují. Pokud je totiž dítě na alergen citlivé, problém by se okamžitě projevil.

Lidovky.cz

Ohodnoťte tento článek!