Dosud nevyléčitelná parodontóza se dá díky testům DNA léčit

stomatologie, zubaři

Parodontóza, která trápí třetinu dospělých a donedávna byla považována za nevyléčitelné onemocnění, se už dá léčit. Genetickým vyšetřením vzorku z pacientových úst se dá zjistit druh a množství bakterií, jež chronický zánět dásní a kostního lůžka zubu způsobují.

Podle výsledků pak zvolí zubař účinnou léčbu. ČTK to řekla vedoucí laboratoře Protean Miroslava Burýšková.

„Zubař odebere vzorek z prostoru mezi dásní a zubem pomocí papírových tyčinek. Laboratorní test stanoví naprosto spolehlivě patogenní bakterie včetně jejich případné odolnosti vůči antibiotikům,“ uvedla.

Parodontóza začíná jako zánět dásní šířící se podél zubního krčku ke kořeni. Zub časem vypadne. Paradontóza tak je velmi častou příčinou ztráty zubů v mladém věku. Kromě genetických vloh k ní přispívá špatná zubní hygiena, kdy se hromadí na zubech povlak poškozující sklovinu a vzniká kaz.

Lékaři varují, že parodontóza zvyšuje riziko nemocí srdce a cév. Je nakažlivá, a tak pacient může přenést bakterie, které ji způsobují, na své blízké. Základem prevence tedy je dodržovat zásady ústní hygieny a zabránit přenosu kazotvorných bakterií z rodičů na batole v době, kdy se mu prořezávají první zoubky.

Zdraví dutiny ústní je podle lékařů úzce propojeno se zdravotním stavem celého organismu. Odbornou pomoc by proto měli vyhledat lidé, kteří pociťují na zubech příznaky parodontózy a současně mají nemocné srdce a cévy, cukrovku nebo osteoporózu. Podrobné vyšetření by měly podstoupit také ženy, které plánují těhotenství.

Ohodnoťte tento článek!