Přejít na obsah

EEG mozku by u lidí s duševní poruchou mělo pomoci zvolit léčbu

zpět
18.2.2014
paměť, alzeheimerova choroba, hlava, mozek, Neurologie,
zvětšitpaměť, alzeheimerova choroba, hlava, mozek, Neurologie, Zdroj: marthabeck.com

paměť, alzeheimerova choroba, hlava, mozek, Neurologie, | Zdroj: marthabeck.com

 

Umožnit výběr takové varianty léčby obsedantně-kompulzivní poruchy, která pacientovi nejlépe zabere, má výzkum Jany Kopřivové z Národního ústavu duševního zdraví. Poruchou trpí až tři procenta lidí a obvyklá léčba třetině nepomáhá.

Výzkum je zatím na počátku, vědkyně zkoumá pomocí EEG, co se děje v mozku pacientů, a „otevírá dveře k efektivnější léčbě“, sdělil ústav ČTK. Za svoji práci dostala Kopřivová od rektora Univerzity Karlovy prestižní Bolzanovu cenu.

Základním příznakem poruchy jsou vtíravé myšlenky, tedy obsese, a stereotypní nutkavé chování či myšlenkové úkony, neboli kompulze, jež mají pacientovi ulevit. Nemocný trpí třeba vtíravou představou, že má špinavé ruce, bojí se nákazy, a tak se pořád myje. Nadměrně vše kontroluje, například zda zamknul dveře. Nebo má nutkání symetricky rovnat věci a provádět přesný sled drobných činností. Věří, že mu to uleví. Obsese může vyústit i ve strach, například matky, že bodne své dítě nožem.

O nemoc se jedná, pokud potíže trvají po většinu dní alespoň dva týdny, způsobují člověku nepohodu a narušují jeho fungování, včetně společenského.

Kopřivová začala sledovat elektrické aktivity v mozkové kůře pacientů a testovat možnosti ovlivnit je za pomoci tzv. neurofeedbacku, tedy bez léků a neinvazivně.

Výzkum potvrdil u pacientů několik specifik. Určité části jejich mozku mají menší objem šedé mozkové kůry a mají také odlišné výsledky EEG proti zdravým lidem. V určitých částech mozku vykazuje EEG u pacientů nadměrné hodnoty nízkých frekvencí a naopak v jiné části nadměrné hodnoty tzv. vysokých beta frekvencí.

„Zjistili jsme, že čím více bylo nadměrné aktivity na nízkých frekvencích, tím hůře u pacientů fungovala kognitivně-behaviorální terapie. Naopak vyšší aktivita v oblasti beta frekvencí byla pro pacienty z hlediska léčby velmi příznivá, na terapii reagovali lépe,“ shrnula Kopřivová.

Výzkum bude dál sledovat funkční vztahy mezi jednotlivými oblastmi mozkové kůry. Více by mělo objasnit také použití dalších vyšetřovacích metod a spolupráce s vědci z Akademie věd, kteří studují modely obsedantně-kompulzivní poruchy u zvířat.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: EEG mozku by u lidí s duševní poruchou mělo…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku EEG mozku by u lidí s duševní poruchou mělo…

Komentáře

1 komentář
Hanka Souhlasím  | 20. 02. 2014 11:58

Doporučuji se podívat co se děje v mozku při návalu tepla ženy v klimakteria. Já jsem se podívala a jsem se zhrozila. Upozornila jsem neuroložku a ona na to: ˝To je asi z toho, že se pokazil přístroj ˝

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné