Emotivně spřízněné transplantace od žijících dárců

Nadace Karla Pavlíka a Transplantcentrum IKEM včera uspořádaly v rámci své kampaně Stop zoufalé situaci v poklesu počtu dárců orgánů tiskovou konferenci natéma „Odběry a transplantace orgánů od žijících osob“…

K aktuálním otázkám v oblasti dárcovství a transplantace se vyjádřili přední čeští odborníci: předseda transplantační společnosti MUDr. Štefan Vítko, CSc., primář kliniky nefrologie IKEM MUDr. Jiří Lácha, CSc. a vedoucí koordinačního centra Transplantcentra IKEM MUDr. Eva Pokorná, CSc.

Přítomní lékaři diskutovali o celkem novém způsobu transplantace – tzv. emotivně spřízněné transplantaci, tedy nepříbuzenské transplantaci ledvin od žijících dárců. Tyto transplantace pomáhají velmi výrazně řešit problém nedostatku orgánů, neboť pacientům se tímto velmi výrazně zkracuje čekání na orgán mnohdy z několika let i na pár týdnů.

V rámci tiskové konferenci vystoupili se svým příběhem i manželé Ottovi, u kterých byl tento druh transplantace proveden v listopadu minulého roku. Manželka darovala svou ledvinu manželovi, který po onemocnění polycystózou ledvin podstupoval dialyzační léčbu, ale jeho stav se postupně zhoršoval, přidaly se další problémy a pan Otto byl zařazen do celorepublikové čekací listiny na transplantaci ledviny. Poté, co manželé obdrželi informace z Transplantcentra IKEM o možnosti dárcovství orgánů od živých dárců, rozhodla se paní Ottová darovat svému muži vlastní ledvinu. Nyní oba žijí plnohodnotný život bez omezení a komplikací.

(sus), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!