Evropa dává na výzkum rakoviny výrazně méně než USA

Evropa přijde o nejtalentovanější odborníky z oblasti onkologie, pokud se dotace na výzkum výrazně nezvýší. Evropský výzkum rakoviny by přitom potřeboval zhruba dvojnásobek finančních prostředků, než má dnes. Tak zní varování Evropského fóra pro řízení onkologického výzkumu…

(European Cancer Managers Forum – ECRMF), o kterém informuje server BBC News.

Výsledky studie ECMF ukázaly, že členské státy Evropské unie dávají na onkologický výzkum sedmkrát méně peněz na jednoho pacienta než ve Spojených státech.

Evropa se navíc zabývá spíše biologií onkologického onemocnění než vývojem léčby a prevencí.

Evropský výzkum je zároveň příliš závislý na finanční podpoře z charitativních zdrojů, tvrdí autoři studie.

ECRMF chce, aby došlo k větší koordinaci jednotlivých finančních zdrojů. Jen tak lze zajistit, že peníze budou použity nejefektivněji.

KAM PUTUJÍ PENÍZE V RÁMCI ONKOLOGICKÉ PÉČE:
Evropa
Biologie onkologie– 41%
Léčba – 20%
Prevence – 4%
Spojené státy
Biologie onkologie – 25%
Léčba – 25%
Prevence – 9%

„Evropská unie nedává na onkologický výzkum dostatek finančních prostředků. Rozdíly mezi Evropou a Spojenými státy jsou v tomto ohledu tak velké, že Evropská unie možná nebude schopna odvrátit současný trend odlivu mozků do Spojených států,“ uvedl prezident ECRMF Richard Sullivan.

Profesor Gordon McVie z Evropského onkologického institutu v Milánu odhadl, že pokud by byly navýšeny finanční zdroje onkologického výzkumu, mohlo by každý rok přežít o 20 tisíc onkologických pacientů více než nyní.

„Studie ukázala, že co se týče financování výzkumu, je Evropa až druhořadým kontinentem,“ dodal McVie.

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!