Evropa má dostatek vakcíny proti chřipce

V evropských zemích jsou v podstatě dostačující zásoby vakcíny proti chřipce i kapacit pro její výrobu, krátkodobý nedostatek se projevuje v současnosti jen v Irsku. Určité problémy jsou možné ve Spojených státech. Vyplývá to z průzkumu agentury AP…

ŽENEVA – poté, co britské úřady pozastavily americké firmě Chiron na tři měsíce licenci pro výrobu vakcíny.

Britský úřad pro dohled nad léky dnes pozastavil výrobu Fluvirinu s okamžitou platností kvůli údajným problémům s kontaminací. Kontaminované vakcíny však byly zachyceny ještě před distribucí a po odstranění problémů tak zřejmě bude moci být výroba obnovena.

Pouze Irská republika a Severní Irsko hlásí v Evropě určité problémy se zajištěním dodávek vakcíny, protože ji tradičně odebíraly z liverpoolského závodu Chiron.

V USA se pozastavení výroby v Liverpoolu dostalo i do předvolebního boje obou prezidentských kandidátů, když John Kerry obvinil George Bushe, že vývoj situace kolem tohoto léčiva je údajně dalším příkladem Bushovy nekompetentnosti.

Příslušná americká místa však vzápětí oznámila, že zajistí rychlou dodávku

2,6 milionu dávek vakcíny z Francie.

Na evropském kontinentu je problémů s vakcínou málo. Česko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Chorvatsko hlásí podle AP její dostatečné zásoby.

Francie hlásí „situaci pod kontrolou“, problémy nemá ani Německo, které má připraveno 20 milionů dávek v situaci, kdy z jeho 80 milionů obyvatel se dává očkovat asi 20 procent. Také Itálie má vakcíny dost a dodavatelé dokonce byli

nuceni její dodávky zlevnit o 40 procent poté, co si spotřebitelské organizace stěžovaly na předražení.

Dostatek má i zbytek Velké Británie mimo Severní Irsko. To však hlásí, že zatím má pro zájemce dost a další dodávky zajišťuje u jiných výrobců. Irská republika má zásobu 200 tisíc dávek, i když by jich potřebovala 530.000. Hned po 5. říjnu si však zajistila celkově 598.000 dávek, jejichž dodání bude ovšem možné až začátkem listopadu.

Pokud se týká Spojených států, ty podle Marie Chengové ze Světové zdravotnické organizace (WHO) odebírají vakcínu od dvou dodavatelů, „z nichž jeden má nyní problémy.“

Poukázala na to, že Británie má čtyři dodavatele. Chengová uvedla, že složení vakcíny se každý rok mění podle odhadu výzkumníků, jakými mutacemi virus chřipky od předchozího roku projde.

Farmaceutické společnosti proto nejsou stimulovány vyrábět více vakcíny, než na kolik mají zakázky, protože by jejich drahý výrobek pak mohl být neprodejný.

WHO však ani nezastává názor, že by měli být proti chřipce očkováni všichni. I když ve vyspělých zemích se nechávají očkovat mnozí dospělí každý rok, WHO doporučuje očkování jen pro děti do dvou let, dospělé nad 64 let a pro osoby se sníženou imunitou a potížemi dýchacích cest.

„Očkování nezaručuje, že chřipkou neonemocníte. Můžete chytit jinou variantu choroby, než na jakou je vakcína vytvořena,“ zdůraznila Chengová.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!