Evropa se zajímá o psoriázu

Podle informace Jany Břízové, prezidentky Společnosti psoriatiků a atopiků ČR, byl asi před měsícem zahájen průzkum rozesláním dotazníků psoriatikům z Francie, Německa, Itálie, Finska, Belgie a Nizozemí a České republiky…

BRNO – Lupénka patří mezi nejběžnější kožní onemocnění. V našich zemích postihuje kolem čtyř procent populace a zdá se, že její výskyt se pozvolna zvyšuje. Není infekční, zato silně náchylná k dědičnosti. Podle některých odborníků je stará téměř jak lidstvo samo.

V současné době se stala součástí celoevropské epidemiologické studie, kterou zahájila Evropská federace asociací sdružujících pacienty s psoriázou (EUROPSO) ve spolupráci s farmaceutickou společností BIOGEN. Podle informace Jany Břízové, prezidentky Společnosti psoriatiků a atopiků (SPAE) ČR, byl průzkum zahájen asi před měsícem rozesláním dotazníků psoriatikům – členům občanských sdružení v prvních evropských zemích. Vedle Francie, Německa, Itálie, Finska, Belgie a Nizozemí, též v České republice. Členům SPAE bylo distribuováno na sedm stovek anonymních dotazníků, další se dostaly do významných zdravotnických zařízení. Místopředseda brněnského klubu SPAE Tibor Dávid konstatoval, že průzkum se setkal s velice vstřícným postojem a zájmem lékařů ve všech třech nemocnicích, které mají lůžková kožní oddělení, tedy FN Brno, FN u sv. Anny i ve Vojenské nemocnici Brno. Jejich prostřednictvím se dotazníky dostanou, resp. již dostaly mezi pacienty, kteří nejsou členy pacientské organizace. Výsledky studie, na které jako součásti celosvětového projektu se vedle EUROPSO podílí také Národní nadace pro psoriázu USA, umožní získat lepší znalost o výskytu psoriázy a psoriatické artritidy v zúčastněných zemích a zároveň vyhodnotit důsledky tohoto onemocnění na kvalitu života postižených. První zjištění budou prezentována v říjnu letošního roku v Praze na celosvětovém dermatologickém kongresu.

(did), Haló noviny, 11.7.2002

Ohodnoťte tento článek!