Evropa ztrácí dech ve farmaceutickém průmyslu

Evropská unie ztrácí dech v produkci léků a ve farmaceutickém výzkumu, vyplývá z informací Evropské komise. Komise tak potvrdila názor Evropské federace farmaceutického průmyslu a společností. EU je sice stále hlavním výrobcem léků na světě, ale v patách jí jsou Spojené státy, jejichž trh s léky navíc roste mnohem rychleji…

BRUSEL – uvedla komise.

V poslední době také z Ameriky přichází více nových léků než z EU. Evropa také musí čelit konkurenci z Číny, Indie nebo Singapuru, kde jsou přírodní vědy na strmém vzestupu.

Experti Evropské komise upozorňují, že členské země by měly v oblasti výzkumu přírodních věd, do nichž se počítá i farmaceutický výzkum, více spolupracovat a činnosti koordinovat.

„Určitě je to žádoucí,“ souhlasil člen rady Akademie věd ČR Josef Syka, který se účastnil konference o výzkumu v sídle EK.

Evropská komise také soudí, že vlády do výzkumu vkládají relativně málo peněz a situaci nepřidá ani to, že na evropském trhu se prosazují levnější generická léčiva.

Sedm z deseti nových léků bylo v roce 2002 amerických, zatímco v roce 1992 to byly čtyři nové výrobky z deseti. Zatímco podíl amerických léků stoupl, podíl evropských naopak klesl z šesti na dva nové léky z deseti, uvedla v Bruselu Quintana Trias, šéfka generálního ředitelství EK pro výzkum.

Syka poznamenal, že i čeští vědci přispěli nedávno významně k novinkám, například profesor Antonín Holý, který vyvinul lék, výrazně zpomalující průběh nemoci AIDS.

Americký farmaceutický trh vzrostl mezi roky 1992 a 2002 o 11,8 procenta, evropský jen sedm procent. Evropská unie sice stále dodává nejvíce léků na světový trh – podíl činí 37,5 procenta všech přípravků, avšak je to jen o dvě procenta méně, než činí podíl USA.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!