Evropští lékaři vyzývají k větší prevenci dopravních nehod

Účastníci Evropského traumatologického kongresu vyzývají vlády k prohloubení prevence dopravních nehod. Podle údajů WHO jsou dopravní nehody desátou nejčastější příčinou úmrtí. Lékaři chtějí omezit počet úmrtí i úrazů na silnicích, řekl prezident kongresu a ředitel Úrazové nemocnice Brno Petr Zelníček…

PRAHA – Setkání odborníků se koná od neděle do středy v Praze.

V České republice v posledních letech umírá při dopravních nehodách přes 1300 lidí ročně. Loni zemřelo 1319 obětí, 5353 bylo zraněno těžce a 30 tisíc lehce.

Úmrtnost při nehodách v Česku je v porovnání s Velkou Británií či Švédskem více než dvojnásobná. Nejhorší je, že na rozdíl od ostatních zemí v Česku počet mrtvých neklesá.

Například Vilmos Vécsei z Vídně novinářům řekl, že v Rakousku se podařilo za posledních 20 let snížit počet úmrtí na silnicích na třetinu.

Dopravní nehody jsou podle Světové zdravotnické organizace u mužů ve věkové kategorii 14 až 44 let po AIDS druhou nejčastější příčinou hospitalizace a úmrtí. V roce 2000 zemřelo v důsledku dopravních nehod 1,2 milionu lidí.

Ekonomické ztráty v důsledku nehodovosti se ve světě pohybují v rozmezí jednoho až tří procent hrubého domácího produktu.

Ne všechny úrazy se však stanou na silnici. V Česku i ve světě se zvyšuje počet úrazů při aktivitách ve volném čase.

Moderní traumatologie umí vracet lidi do života, umí zamezit invaliditě, ale je to drahý obor, řekl Zelníček. Využívá drahé technologie a léky. S finanční náročností se potýká nejen české zdravotnictví. Náklady vložené do léčby úrazů jsou však

stále mnohem nižší než peníze na trvale invalidního pacienta.

V České republice je 14 traumacenter. V Brně, Ostravě a Liberci jsou speciální spinální jednotky zaměřené na léčbu poranění páteře a míchy, čtvrtá bude otevřena v Praze.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!