Farmaceuti podávají stížnost na Emmerovou

Mezinárodní asociace farmaceutických firem se rozhodla podat Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže stížnost na ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou. Poškozuje konkurenci tím, že vedla s firmou Zentiva separátní jednání o cenách čtyř druhů léků, tvrdí farmaceuti…

„Vše máme připraveno, do čtvrtka doladíme detaily,“ říká ředitel české kanceláře MAFS Pavel Mazan.

Stížnost má zabránit tomu, aby Ministerstvo zdravotnictví vydalo novou lékovou vyhlášku, v níž jsou i nové ceny za přípravky na léčbu schizofrenie, bolesti, deprese a poruch chování ve stáří.

Vyhláška má být zveřejněna příští pondělí a farmaceuti tvrdí, že by kvůli ní mohly zahraniční firmy stáhnout z českého trhu některé důležité léky.

DÁLE ČTĚTE:
Stát posílí postavení soukromé Zentivy

Emmerová se totiž v polovině října se Zentivou dohodla, že v chystané vyhlášce tato firma sníží ceny některých svých léků. To by zvýšilo cenový rozdíl mezi výrobky Zentivy a přípravky zahraničních firem.

A ty hrozí, že z českého trhu stáhnou především přípravky proti schizofrenii, kde kvůli nízké ceně dohodnuté s ministryní získá dominantní postavení lék Zentivy prodávaný pod značkou Rispen.

Zástupci MAFS upozorňují, že zahraniční firmy prodávají léky dráže, protože musí započítat výdaje, které je stál vývoj preparátů.

Zentiva naproti tomu vyrábí především generické léky, které kopírují originální přípravky z ciziny, když jim skončí patentová ochrana.

Zentiva i ministerstvo podrobnosti o dohodě nechtějí zveřejnit. Shodně prohlašují, že jejich hlavním cílem je zajistit dostatek léčiv v dostupné ceně.

Ředitel Psychiatrického centra v Praze Cyril Höschl však tvrdí, že se sníží dostupnost léků, za které někteří pacienti nebudou mít náhradu.

Petr Holub, Martin Mařík, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!