Febichol se ztratil, náhrada je dražší

Z lékáren se vytratil lék Febichol. Padesátka tobolek za cenu kolem 26 korun už není k dostání. Náhrady, které lékárníci nabídnou, jsou dražší – kapky zhruba o deset korun, třicítka velmi účinných tablet, které však už nemají bylinný základ, se blíží sedmdesáti korunám…

Střední Čechy –

Febichol užívají dospělí k léčbě trávicích obtíží při chronických onemocněních jater a žlučových cest (poruchách činnosti žlučníku, vleklém zánětu žlučníku, vleklé tvorbě žlučových kamenů, vleklých onemocněních jater provázených trávicími obtížemi způsobenými poruchou nebo onemocněním žlučových cest). Více o léku ZDE.

„Zákazníci si zvykli; ani nenadávají, že si musí připlatit,“podotýká nymburský lékárník Josef Kohout. „A ani se moc nevyptávají; už vědí, jakou náhradu žádat,“doplňuje Drahomíra Skálová z lékárny v Kladně.

Febichol se ztratil z trhu náhle a bez ohlášení. Mohlo snad jeho užívání pacientům škodit? „To určitě ne,“ujišťuje Jan Horáček z představenstva České lékárnické komory.

„Z našeho pohledu není žádný problém,“ přitakává Marie Jelínková ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv. „Myslím, že v tom není nic jiného než peníze,“ soudí laicky Květa Dohnalová, která Febichol marně sháněla po Vlašimi a neuspěla ani v Benešově.

Do jisté míry má pravdu. Lék totiž podle nařízení antimonopolních úřadů v České republice i na Slovensku mění výrobce. Namísto Slovakofarmy jej bude dodávat na trh zlínská společnost Noventis, která odkoupila práva na jeho výrobu.

„Nyní se převádějí registrace. Jakmile to bude hotové, začneme vyrábět,“ konstatovala Marta Výmolová z Noventisu. O termínech odmítla spekulovat; ve firmě se však mluví o tom, že nové Febicholy mají být kmání vprosinci. „Razantní zdražení se nechystá,“ ujistila Výmolová.

Deníky Bohemia

Ohodnoťte tento článek!