FN Brno má novou laboratoř s cell sorterem

Pokrok v léčbě nádorů lymfatických uzlin a leukemie má přinést špičkově vybavená laboratoř ve Fakultní nemocnici Brno. Laboratoř je vybavena takzvaným call sorterem, který je schopný laserem identifikovat a roztřídit kmenové či nádorové buňky v lidském těle…

BRNO –

Hodnota přístroje je osm milionů korun, a tvoří tak skoro třetinu všech nákladů na vybudování celého pracoviště. „Cell sorter sice v Česku už je, pouze v Brně však podle slouží ryze medicínským účelům,“ řekl šéf laboratoře Martin Klabusay.

Také laboratoř už v nemocnici fungovala po sedm let, teprve nyní však její diagnostickou a klinickou část doplnila i část experimentální. Je zaměřena na takzvanou celulární terapii, která nemocnici i jejím lékařům chyběla, uvedl Klabusay.

Za relativně složitým názvem se skrývá výzkum určité části buněk. Vědce a lékaře nejvíce zajímají buňky kmenové a zvláště somatické. Důvod je podle Klabusye nasnadě. Tyto druhy buněk mají schopnost dlouhodobé sebeobrany a jejich detailní poznání může být klíčem k léčbě závažných onemocnění, vysvětlil lékař.

Somatické kmenové buňky například obnovují krvetvorbu kostní dřeně pacientů s leukemií. Nejnovější vědecké poznatky také nasvědčují tomu, že určité kmenové buňky umožňují ozdravení tkání poškozených nedostatečným zásobováním krve, což je stav běžný po infarktu myokardu.

Speciální laboratoř bude sloužit k vyšetřování pacientů z Brna i okolí. Tým expertů budou využívat podle Klabusaye také zdravotnická zařízení z části Zlínského kraje a kraje Vysočina.

ČTK

DÁLE ČTĚTE:

Některé novější aspekty diagnózy a terapie při CLL

Ohodnoťte tento článek!