Gen Nanog umí přeprogramovat diferencované buňky v kmenové

Vědcům se podařilo identifikovat gen, který umožňuje zárodečným kmenovým buňkám nekonečné dělení a je schopný přeprogramovat již diferencované buňky zpět na buňky kmenové. Studie vyšla v časopisu Cell…

Britským vědcům se podařilo identifikovat gen, který umožňuje zárodečným kmenovým buňkám nekonečné dělení. Svoje poznatky publikovali v odborném časopisu Cell.

Zárodečné kmenové buňky jsou pluripotentní, to znamená, že se mohou diferencovat v jakýkoliv typ „dospělé“ buňky. Tuto vlastnost jim dává gen nazvaný Nanog, který pravděpodobně řídí další geny, jenž umožňují buňce neustále se dělit. Nanog byl poprvé identifikován v DNA z myších kmenových buněk.

Podle dosavadních výsledků testo se zdá, že gen Nanog funguje jako centrální řídící gen, který rozhoduje o procesu obnovování počtu kmenových buněk tím, že zapíná a vypíná jiné geny. „Spolupracuje“ například s již známým genem Oct4.


The Cell: Nanog: A New Recruit to the Embryonic Stem Cell Orchestra
NewScientist: Stem cell 'immortality' gene found
Osobní stránka Austina Smithe
The Institute for Stem Cell Research (ISCR), Edinburgh

V jednom z experimentů zamezilo přidání genu Nanog do myších kmenových buněk jejich specializaci a to i přesto, že buňky byly pěstovány v podmínkách, které by je normálně k diferenciaci donutily.

„Pokud bude mít Nanog stejný efekt i v lidských buňkách, bude to první krok k tomu získat dostatek kmenových buňek pro terapeutické účely,“ řekl pro server NewScientist Austin Smith, vedoucí výzkumného týmu z Institutu pro výzkum kmenových buněk v Edinburgu.

Bezpečné „přeprogramování“ již diferencovaných buněk na kmenové s pomocí genu Nanog je však ještě otázkou budoucnosti.

Gen Nanog byl pojmenován podle jména bájné země Tir nan Og, jejíž obyvatelé zůstávali podle Keltů stále mladí.

(mka), www.Zdravi.Euro.cz, 6.6.2003

Ohodnoťte tento článek!