Genetické testy mohou předpovědět rozšíření rakoviny prsu

Vědci z lékařského střediska univerzity v Severní Karolině vyvinuli genetické testy, které pomohou lékařům předpovídat šíření rakoviny prsu a stanovit
efektivnější léčbu. Ženy tak budou mít větší šanci tuto nemoc zvládnout…

NEW YORK –

Lékaři se často musí rozhodovat, zda je nádor v prsu agresivní, a zjišťují, zda se začal šířit do lymfatických uzlin. Ženy, u nichž se rakovina nerozšířila do lymfatických uzlin, mají větší šanci, že nad nemocí zvítězí, než ty, jejichž uzliny již

byly rakovinou postiženy.

Ani nová metoda určování rizika však není zcela spolehlivá, protože i u žen bez uzlin postižených rakovinou může nastat recidiva a naopak ženy s postiženými uzlinami se mohou vyléčit.


Nová technika je založena na analýze činnosti velkých skupin 50-100 genů, které mají podobnou charakteristiku. Vědci identifikovali několik skupin známých jako metageny, které zřejmě kontrolují, jak se chová nádor a jak reaguje na léčbu.

Metoda dokáže s 90procentní přesností určit, která žena, u níž nebyly žádné nebo malé příznaky, že se její nádor rozšířil do lymfatických uzlin, bude mít do tří let recidivu rakoviny.

Podle Ericha Huanga znamená tento model krok k personalizaci medicíny. „Nechceme ženám jenom říkat, že jejich ohrožení rakovinou je v kategogii A nebo B, ale chceme jim na základě jedinečného genomického profilu říci, jak silně jsou ohroženy.

Profesor Alan Ashworth z výzkumného střediska rakoviny upozornil, že jakmile se rakovina vrátí do těla po prvním léčení, je prognóza špatná a v současnosti nelze předpovědět, která žena bude mít štěstí.

Metoda založená na genetické analýze umožňuje předpovědět, komu hrozí recidiva a kde je třeba nasadit agresivnější léčbu. V budoucnosti bude možné každé ženě s rakovinou prsu stanovit osobní léčbu. Výsledky výzkumu byly uveřejněny v časopise The Lancet Medical Journal.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!