GfK: Třetina Čechů souhlasí s klonováním pro léčbu nemocí

Třetina české populace souhlasí s terapeutickým klonováním. Tři procenta dotázaných dokonce souhlasí, aby klonováním vznikali noví jedinci. Naopak zhruba pětina občanů odmítá klonování k jakémukoli účelu. Vyplývá to z průzkumu agentury GfK…

PRAHA –

Mezi tisícovkou oslovených bylo podle šetření GfK zhruba 290 Čechů, kteří nemají o klonování dostatek informací, a také asi 170 lidí, jež tato problematika nezajímá.

„Postoj žen a mužů k dané problematice je téměř totožný. Co se týče rozdílů v rámci věkových kategorií, pak lze shrnout, že nejvíce příznivců má klonování mezi nejmladší generací,“ uvádějí autoři průzkumu. Klonování využívané k léčbě podporují především lidé s vyšším vzděláním.

Debata o tom, zda je klonování etické, se dostala koncem října už poněkolikáté i na půdu Valného shromáždění OSN, kde se bouřlivě hovořilo o tom, zda klonování celosvětově zakázat. Klonování pro léčebné účely má své stoupence i odpůrce, obě strany se shodují pouze v zákazu klonování lidských bytostí.

Kmenové buňky z lidských zárodků v nejranějším stadiu vývoje jsou nespecializované a mohou vyrůst v jakoukoli lidskou tkáň, což podle vědců pomůže při potírání degenerativních chorob, cukrovky, rakoviny a dalších nemocí.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!