Herceptin léčí rakovinu prsu

Herceptin je nový unikátní lék na léčbu rakoviny prsu. Včera byl odborníkům představen na onkologickém sympoziu v Brně. „Jedná se o vůbec první lék, který při léčbě rakoviny prsu likviduje pouze napadené buňky a nepoškozuje zdravé…

Je nasazován jako součást chemoterapie, přičemž nezpůsobuje jako jiné léčebné prostředky například vypadávání vlasů nebo nevolnost,“ představuje lék na sympoziu v Brně manažer distributorské firmy Tomáš Vávra.

Ten také zdůraznil, že lék je jedinečný v tom, že dává naději pacientkám s nejagresivnějším typem rakoviny prsu. „Pomáhá ženám, u kterých veškerá dosavadní léčba selhala,“ podtrhl Vávra s tím, že herceptin navíc zvyšuje účinek ostatních obvykle užívaných léčiv, viditelně zlepšuje kvalitu života a prodlužuje dobu přežití.

Že se skutečně jedná o jedinečný přípravek, potvrdil i Otakar Bendařík, onkolog Masarykova onkologického ústavu v Brně, kde se lék začíná aplikovat. „Herceptin by podle dosavadních výsledků mohl způsobit významný převrat v léčbě rakoviny prsu. Přestože byl v České republice registrován teprve v listopadu loňského roku, jsou s ním už nyní bohaté dobré zkušenosti ve světě. My jsme však teprve na začátku,“ poznamenal onkolog.

„O způsob úhrady léku v těchto dnech rozhoduje kategorizační komise Ministerstva zdravotnictví ČR. Jasno s jeho hrazením by mělo být v průběhu první poloviny letošního roku,“ doplnil Tomáš Vávra s tím, že lék mají hradit pojišťovny. „Jeho cena totiž nepřekračuje obvyklou standardní hranici,“ míní Vávra.

Lék poprvé schválil Americký úřad pro výrobu potravin a léčiv v září 1998 a od té doby probíhají registrační řízení v mnoha dalších zemích po celém světě. V současné době lék Herceptin používají úspěšně lékaři ve více než 40 zemích celého světa, například v zemích Evropské unie a ve Spojených státech amerických.

Odborné onkologické sympozium na téma Onkologie v gynekologii a mammologii se včera a dnes koná v kongresovém centru brněnského výstaviště pošesté. Účastní se ho na 200 odborníků z celé České republiky.

Ohodnoťte tento článek!