HIV pozitivním ženám se v ČR narodilo již 55 dětí

Tři z těchto chlapců a děvčat jsou virem také infikováni, 38 dětí bylo HIV negativních. U 14 zbývajících nemohli lékaři ještě chorobu vyloučit či potvrdit. U příležitosti letošního Světového dne boje proti AIDS, který připadá na 1. prosince, to řekla vedoucí Národní referenční laboratoře pro AIDS Marie Brůčková…

PRAHA – Ženám nakaženým virem HIV se v Česku narodilo již 55 dětí, z toho dvakrát dvojčata.

Ke třem nakaženým novorozencům počítají odborníci i další dítě, které se narodilo v cizině. Jeho matka se provdala za Čecha a nyní spolu trvale žijí v ČR, upřesnila Brůčková.

Podle ní se děti mohou od matky nakazit v jejím těle v těhotenství, při porodu či krátce po něm nebo z mateřského mléka. U dětí lze virus vyloučit či potvrdit až v 18 měsících věku, kdy už mají vybudovanou vlastní obranyschopnost a jejich tělo tvoří protilátky.

Podle Brůčkové se testy na HIV provádějí v ČR u budoucích matek automaticky. „Nevyžadují souhlas těhotné ženy. Vědí o něm a dozvědí se samozřejmě i výsledek,“ doplnila lékařka. Letos podle ní odborníci mezi těhotnými provedli zatím zhruba 114.000 testů. Pět budoucích matek bylo HIV pozitivních.

Loni testovali lékaři zhruba 134.600 žen, virus neměla v krvi žádná z nich. O rok dříve odhalili po 136.300 testech dva případy. V roce 2001 zjistili virus u čtyř matek.

V Česku žije 152 žen infikovaných virem HIV. Těhotných z nich bylo 76. Sedmnáctkrát ukončily uměle své těhotenství. Lékaři zaznamenali i tři spontánní potraty.

Podle Brůčkové zjištění o nákaze ani mezi budoucími matkami větší opatrnost při sexu vždy nevyvolá. Jedna z nakažených žen otěhotněla dokonce již třikrát. Měla tak nechráněný styk s dalšími muži, přestože o viru HIV věděla, dodala vedoucí laboratoře.

Světový den boje proti AIDS se letos zaměřuje na ochranu žen proti viru HIV. Zatímco nemoc postihovala dříve hlavně muže, v současnosti nakažených žen výrazně přibývá, a to nejen v rozvojových zemích. V roce 1985 žila v Česku jedna pacientka s virem HIV, která se nakazila při transfuzi. Nyní ženy tvoří pětinu infikovaných v ČR.

Ke konci října bylo v ČR 716 lidí s virem HIV. Dalších 211 infikovaných představovali cizinci, kteří v zemi pobývají krátkodobě. U 181 osob nemoc AIDS již propukla. Dosud na ni v Česku zemřelo 109 lidí.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!