Hyde Park: reakce na diskusi o prodeji léků přes internet

Petr Sucharda, primář 3. interní kliniky VFN & 1. LF UK Praha reaguje na nedávný článek o nelegálním prodeji léků po internetu. „Samozřejmě ze své obezitologické praxe vím, že lidé si seženou nejen Adipex, ale i Meridii a asi cokoli, o co je zájem. Na druhou stranu na mne celá záležitost dělá dojem, že jde o spíše o „přátelskou výpomoc“, než organizovaný černý obchod…“

Petr Sucharda, primář 3. interní kliniky VFN & 1. LF UK Praha reaguje na nedávný článek o nelegálním prodeji léků po internetu. Viz Černý trh s léky a internet.

1) Autor zmiňovaného článku v Týdnu se mnou tu problematiku konzultoval (a taky mne tam myslím citoval). Samozřejmě ze své obezitologické praxe vím, že lidé si seženou nejen Adipex, ale i Meridii a asi cokoli, o co je zájem.

Na druhou stranu na mne celá záležitost dělá dojem, že jde o spíše o „přátelskou výpomoc“ s jednotlivými baleními (byť s docela dobrým ziskem), než organizovaný černý obchod. Aspoň podle rozsáhlé internetové diskuze nawww.doktorka.cz (a takových chatů je určitě víc) je mnohem větší poptávka, než nabídka. Během měsíců tam „ve velkém“ nabízí Adipex jen jedinci, např.

Předmět: ADIPEX Autor: nicol Datum: 16.2. 2004 10:32:45

Prodám Adipex retard 100 ks cena 1900,- Pošlu na dobírku. Pište na e-mail…

Jinak se nabízejí jednotlivá balení:

Předmět: ADIPEX Autor: niki Datum: 29.3. 2004 8:38:48

Ahojky zbylo mi 50 tbl.Adipexu. Prodám za 900 kč. Pište na e-mail….

Takže ten problém se možná dá větší, než je. Na rozdíl od jiných léků je Adipex laciný – když někdo zaplatí v lékárně na „správně“ předepsaný recept 180 Kč, možná dá přednost prodat ho někomu za dvojaž trojnásobek a řešit svoji nadváhu jinak. Jistě neručím ani za svoje pacienty, že předepsaný Adipex berou.

DÁLE ČTĚTE:

Sledujte diskuse v rubrice
HYDE PARK

Pozoruhodnější mi připadá, že tam účastnice uvádějí, že dali v lékárně za Adipex ret. na recept 850 Kč, když do nedávna byl limit pod 600 a nyní je (sám jsem se podivil) 734 Kc – zřejmě výrobce pochopil, že prodával pod cenou :-)).

A na webu o tom byla informace už dávno (Milá děvčata, adipex půjde od května 04. velice nahoru. 100 tbl. 750korun a 30.tbl.270korun/ pracuji v lékárně)

Ale podstatu zřejmě vystihuje tahle část diskuze:

Předmět: ADIPEX Autor: Jana Datum: 10.1. 2004

100 tablet za 2000 Kč a 30 tablet za 600 Kč. ¨

Předmět: ADIPEX Autor: lenka Datum: 11.1. 2004

To je hrozné vyděračství! Vždyť ty léky stojí 30tbl necelé dvě stovky. Já to taky beru a když ho potřebuji stehnat, tak prostě skočím do lékárny a koupím si ho. Já vím, že jsou na předpis, ale zkusili jste to někdy?

Nebo:

Předmět: ADIPEX Autor: Sun Datum: 11.2. 2004 8:13:10

Koupím Adipex 30 tablet. Prosím nabídněte.

Předmět: ADIPEX Autor: renna Datum: 12.2. 2004 16:26:26

MNĚ HO PRODALI BEZ PŘEDPISU 100 TABLET ZA 625 KČ. Najdi si lékárnu která nemá moc velký kšeft.

A tady to je úplně jasně:

Předmět: ADIPEX Autor: daha Datum: 30.3. 2004 12:18:32

Ženský neblázněte – ADIPEX vám v každý druhý lékárně prodaj bez receptu. Opravdu, mám to vyzkoušený. jen musíte nasadit takový výraz jako: „prosím, paní magistro, prodala byste mi adipex bez receptu… já vím, že byste neměla, ale já už ho jednou měla a nic mi neuškodil, tak ještě pro jednou, … před tím jarem….aby mi to hubnutí šlo líp…„

Zkusila jsem to už prakrát a zatím vždy s úspěchem. A mimochodem, krabička s 30 prášky stojí cca 160-180,- Kč.

2) Udivil mne celkem jednoznačný názor přítomných právníků na „trestnost“ přenechávání léků jiným (a teď samozřejmě nemyslím se ziskem).

Tohle téma by asi stálo za rozebrání – jistě nepochybuji o věcné podstatě, ale přemýšlím, podle jakého zákona by se to posuzovalo? Navíc když většina léků (myslím že skoro všechny, u kterých by to připadalo do úvahy) je mnohem bezpečnější než cigareta, láhev destilátu a možná i mnohá menu v našich restauracích.

A co v případech zcela nehrazených léků, jako je Adipex, Xenical, Meridia, kdy nenastává žádná finanční škoda? V každém případě na tom chatu mnozí uvádějí svá mobilní čísla a ojediněle i adresu, takže si zřejmě nějakého možného postihu vědomi/y nejsou. Myslíte, že se někdy k tomuto tématu vrátite?

3) Konečně mne velmi „pobavil“ ředitel Gerotu větou, že na lékařský předpis je užívání Adipexu bezpečné. Ten pán asi o lécích mnoho neví, co?

www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!